YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Irak'ta on binler meydanlara indi
Felluce şehrinde on binlerce Iraklı, 'Direniş Cuması' diye adlandırılan cuma gösterisinde Maliki Hükümetini protesto etti.
Irak'ta on binler meydanlara indi
04 Ocak 2013 / 18:01 Güncelleme: 04 Ocak 2013 / 18:05

Irak'ın başkenti Bağdat'ın 80 km batısındaki Felluce şehrinde düzenlenen gösterilerde Irak Başbakanı Nuri Maliki Hükümetinin izlediği yanlış politikalar protesto edildi. On binlerce Iraklı, Bağdat'tan Suriye ve Ürdün'e giden otobanda toplanarak, cuma namazını burada kıldı.

Göstericiler, kanunsuz tutuklamalar, Irak halkının bazı kesiminin pasifize edilmesi ve terörle mücadele kanununun 4. maddesini protesto ederek, hapishanelerdeki masum kadın ve erkek tutukluların serbest bırakılmasını talep etti.

Cuma hutbesinde halka hitab eden Irak Ulemalar Konseyi Felluce temsilcisi Şeyh Muhammed Matar, Iraklı gençleri, meşru haklarını elde edene kadar eylemlere devam etmeye çağırdı.

Matar, ''Ey gençler, ey mert insanlar, meşru haklarınızı elde edene kadar direnin. Bu intifada barışçı olsun. Buradaki toplanma, Irak halkının Sünni, Şii, Kürt, Türkmeniyle mübarek olsun. Bu intifada herhangi bir şahıs için değildir. Yalnız Irak için geldik. Iraklı politikacılara 'Bu topluluk köpük balonu mu ' diye sormak istiyorum. Ey Başbakan, bertaraf ve ufalama niçin  Biz, aynı ülkeden ve Mezapotamya'dan değil miyiz  Dicle ve Fırat'ın ülkesinden, Hz. Ali'nin çocukları, Hz. Musa Bin Kazım, Hz. Hüseyin, Ebu Hanife, Ahmed Bin Hanbel ve Abdulkadir Geylani'nin memleketinden değil miyiz  Ufalama ve bertaraf etme, terörle mücadele kanununun 4. maddesi yüzünden oldu. Ey asil Arapların evlatları, Hz. Hüseyin'in başkaldırısı gibi başkaldırın. Hz. Hüseyin zulme karşı başkaldırdı. Zulme karşı gelmek için şehit oldu'' dedi.

Gösterilerde, 'Zulme hayır', 'Ufalanmaya ve bertaraf edilemeye hayır', 'Gelişi güzel tutuklanmalara hayır', 'Terörle mücadele kanununun 4. maddesine hayır', 'Mezhepçiliğe hayır, ayrıma hayır', 'Ülkenin birliğine evet' sloganları atıldı.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler