YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Irak'ta intihar saldırısı: 15 ölü
Irak'ta intihar saldırısı: 15 ölü
04 Haziran 2014 12:40
Irak'ın Enbar vilayetinde meydana gelen intihar saldırısında 15 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Enbar vilayeti polis şeflerinden Tümgeneral İsmail el-Mihlavi, Enbar ilinin merkez kenti Ramadi'de Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütüne karşı mücadele eden aşiret liderlerinden Muhammed Hamiys Ebu Riyşe'yi hedef alan intihar saldırısında 15 kişinin öldüğünü belirtti.

Mihlavi, saldırıda Riyşe ve yanındaki 5 kişinin de hayatını kaybettiğini söyledi.

Maliki hükümetine yönelik protestolara verdiği destekle bilinen milletvekili Ahmed Alvani'nin 28 Aralık 2013'te Enbar'daki evine düzenlenen kanlı baskınla gözaltına alınması ve bölgede hükümet karşıtı gösterilerin düzenlendiği kampın dağıtılması, Enbar'a bağlı Felluce ve Ramadi kentleri başta olmak üzere birçok şehirde şiddet olaylarına yol açmıştı.

Irak ordusu, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütü unsurlarının bulunduğunu gerekçe göstererek,  geçen Aralık ayından bu yana ülkenin batısındaki Enbar vilayetinden Ürdün-Suriye sınır hattına kadar uzanan bölgede geniş çaplı operasyonlar yürütüyor.

Öte yandan,  Felluce ve Ramadi kentlerini kontrol altına almak isteyen "Aşiret Devrimcileri" olarak adlandıran silahlı gruplar ile ordu birlikleri arasında da çatışmalar sürüyor.

 

 

AA

Etiketler: , ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler