YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Irak'ta hükümet kurma çalışmaları
Irak'ta hükümet kurma çalışmaları
31 Ağustos 2014 05:00
Irak'ta "Milli Güçler Koalisyonu"nun, Haydar el-İbadi hükümetinin kurulması için yürütülen müzakerelerden çekildiği bildirildi.

Parlamento seçimlerini kazanan Sünni blokların oluşturduğu "Milli Güçler Koalisyonu" üyesi Halid el-Mefreci, AA muhabirine yaptığı açıklamada, koalisyonun, taleplerinin yerine getirilmemesi nedeniyle hükümet kurmak için yürütülen müzakerelerden çekildiğini belirtti.

Öte yandan koalisyondan bir heyetin, ABD'nin Bağdat Büyükelçisi Robert Stephen Beecroft ile görüşerek, müzakereler ile ilgili son gelişmeleri değerlendirdiği kaydedildi.

Müzakerelerden çekilme konusuna ilişkin koalisyondan resmi açıklama yapılmazken, koalisyona yakın kaynaklar, müzakerelerden çekilmeyi, talepleri yerine getirilmesi için baskı oluşturmak amacıyla atılan bir adım olarak nitelendirdi.

Maliki'nin lideri olduğu Kanun Devleti Koalisyonu, 30 Nisan'da yapılan genel seçimlerde 92 sandalye çıkarmıştı. Ancak Cumhurbaşkanı Fuat Masum, Irak Ulusal Şii İttifakı'nın aday olarak gösterdiği Parlamento Başkan Yardımcısı Haydar el-İbadi'yi görevlendirmişti.

Irak anayasasına göre görevlendirmenin ardından hükümetin 30 gün içinde kurulması gerekiyor. 11 Ağustos'ta hükümeti kurmakla görevlendirilen İbadi için bu süre 10 Eylül'de sona eriyor.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler