YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Irak'ta devlet yapısı çökmüş durumda'
'Irak'ta devlet yapısı çökmüş durumda'
19 Ocak 2016 14:19
Irak eski Cumhurbaşkanı Yardımcısı Allavi, "Irak'ta şu an bir afet yaşanıyor. Güvenlik durumu kontrol dışı, ekonomi çökmüş, devletin inşası çökmüş, hizipleşme var" dedi.

Irak'ta El-Vataniyye Koalisyonu Lideri ve eski Cumhurbaşkanı Yardımcısı İyad Allavi, ülkede siyasi sürecin tıkandığını belirterek, söz konusu durumun halkın gereksinimlerine yanıt vermediğini savundu.

Allavi, başkent Bağdat'ta düzenlediği basın toplantısında, ülkesinde terör örgütü DAEŞ sonrası sürece hazırlık yapılması gerektiğine işaret ederek, "Irak'ta siyasi sürecin yolu tıkandı ve artık Iraklıların gereksinimlerine yanıt vermiyor. Ülkede, siyasal İslam ve mezhep projesi başarısız oldu. Herkesin eşit olduğu bir toplumun yaratılması gerekiyor" diye konuştu.

"Irak'ta güvenlik durumu kontrol dışı"

"Ramadi ve diğer illerde meydana gelen zarar, askeri başarıyla değil daha çok siyasi başarı, ulusal uzlaşı ve toplumsal bütünlükle giderilebilir" diyen Allavi, "Bunların dışında Irak'taki radikalizmle mücadele etmek ve bunu sonlandırmak imkansız. Askeri başarı da önemli fakat bunun siyasi başarıyla taçlandırılması lazım" şeklinde konuştu.

Allavi, şunları kaydetti:

"Enbar'ın kurtarılma operasyonu tamamen bittikten sonra DAEŞ sonrası döneme de hazırlık yapılması lazım. Biz Diyala'da olduğu gibi değil, herkesin eşit vatandaşlık hakkına sahip olduğu ve kanunun uygulandığı sivil devlet anlayışından yanayız. Reform gösterilerinin Irak'ın tüm yerlerinde yapılması ulusal uzlaşı projemizin açık şekilde kazandığını gösteriyor. Irak'ta şu an bir afet yaşanıyor. Güvenlik durumu kontrol dışı, ekonomi çökmüş, devlet yapısı çökmüş, hizipleşme var. Irak'a tek bir ırk, mezhep, parti veya kişi hükmedemez. Tüm Iraklı renklerin ortak yönetimi gerekiyor."

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler