YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Irak'ta çatışma: 71 ölü!
Irak'ta çatışma: 71 ölü!
24 Nisan 2013 10:26
Irak'ın Havice kentindeki gösterilere ordunun müdahalesinin ardından ülkede çıkan çatışmalarda ölü ve yaralı sayısı artıyor.

Havice'de güvenlik güçlerinin göstericilere müdahalesinde 53 kişinin öldüğü bildirildi.

Kerkük Hastanesi yetkilileri yaptığı açıklamada, askeri müdahale sırasında ağır yaralanan göstericilerden 30'unun daha yaşamını yitirdiğini, böylece 23 olan ölü sayısının 53'e yükseldiğini kaydetti.

Gösterilerdeki ölü ve yaralı sayısına dair hükümet kaynaklarından herhangi bir açıklama yapılmazken, Irak ordusu gazetecilerin bölgeye girişine izin vermiyor.

Cuma günü başlayan Irak Başbakanı Nuri el-Maliki karşıtı gösterilerde bir subayın vurulduğu, hükümet güçlerinin olayla ilgili araştırma yapmak istemesiyle olayların büyüdüğü belirtiliyor.

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, Havice ilçesine komşu köylerdeki silahlı kişiler, Irak ordusunun göstericiler üzerine ateş açtığı bölgedeki bazı teftiş noktalarını ele geçirdi.

Açıklama yapan Kerkük il meclis üyesi Abdullah Sami Asi, Başbakan Nuri El Maliki karşıtı gösterilerin uzun süredir devam ettiğini, 19 Nisan'daki gösterilerin ardından Maliki'ye bağlı askeri güçlerin Havice ilçesine giriş ve çıkışları yasakladığını söyledi.

Kerkük'ün 45 km kuzeyinde yer alan Havice ilçesinde gerginliğin giderek arttığını vurgulayan Asi, Dicle Operasyon Gücü'nün de bölgeye gittiğini kaydetti.

Çatışmalar Kerkük'ün ilçelerine de sıçradı

Irak Türkmen Cephesi Sözcüsü ve Kerkük İl Meclisi Üyesi Ali Mehdi Sadık, Kerkük'ün Havice ilçesinde meydana gelen çatışmaların diğer ilçelere de sıçradığını söyledi.

Sadık, "Göstericilerin içine terör örgütlerinin sızdığını öne süren ordu, kendilerine ateş açıldığı için müdahale ettiğini belirtti. Göstericiler de askerlerin kendilerine ateş açtığını iddia ediyor. Olaylar Kerkük'ün ilçelerine de sıçramış durumda. Bölgede gerginlik sürüyor. Olayların Kerkük'ün merkezine sıçramasından endişe ediliyor" dedi.

BM Genel Sekreteri'nin Irak Özel Temsilicisi Martin Kobler'in kısa bir süre önce Kerkük'e geldiğine dikkati çeken Sadık, Peşmerge güçlerinin teyakkuz durumuna geçtiğini kaydetti.

Selahaddin'de 10 kişi öldü

Irak'ın Selahaddin kentine bağlı Süleymanbeg kasabasında da Maliki güçleriyle aşiretler arasında çıkan çatışmalarda 7'si asker 10 kişi hayatını kaybetti.

Aşiretler, ilçenin giriş çıkışındaki güvenlik noktalarını ele geçirdi.

Bu arada Maliki güçleri içerisindeki bazı Sünni güçlerin aşiretlerin saflarına katıldığı öğrenildi.

Camiye havan saldırısı: 6 ölü

Bağdat'ın kuzeyindeki Mikdadiye beldesinde bir camiye düzenlenen havan saldırısında 6 kişi öldü, 15 kişi yaralandı.

Ramadi'de 2 asker öldü

Görgü tanıklarından alınan bilgiye göre, 4 aydan beri gösteri ve eylemlerin yapıldığı Ramadi'deki İzzet ve Onur Meydanı yakınında, Irak ordusundan askerlerle göstericiler arasında çıkan çatışmada 2 asker hayatını kaybetti.

Temim istifa etti

Eğitim Bakanlığı kaynaklarından alınan bilgiye göre, Salih el-Mutlak liderliğindeki Ulusal Diyalog Cephesi liderlerinden olan Irak Eğitim Bakanı Muhammed Temim, Irak ordusunun Havice'ye düzenlediği kanlı saldırıyı protesto için görevinden istifa etti.

Es-Samarrai de istifa etti

Irak Milli Meclisi Başkanı Usame Nuceyfi de yaptığı açıklamada, Irak güvenlik güçlerinin Havice şehrinde göstericilere ateş etmesini protesto amacıyla Bilim ve Teknoloji Bakanı Abdulkerim Es-Samarrai'nin istifa ettiğini bildirdi. Nuceyfi,  "Akan kanı durdurmak için çalışacağız. Suçluların yargılanması için çalışacağız. Bu olayı kınıyoruz" dedi.

Araştırma komitesi

Irak Başbakanı Nuri el-Maliki de olayların araştırılması için komite kurulması talimatı verdi.

Başbakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, komitenin Havice'de meydana gelen olayı soruşturacağı ve görevini ihmal edenlere gerekli yaptırımın uygulanmasını sağlayacağı ifade edildi.

Irak ordusu halkı hedef almamalı

Irak Milli Meclis Başkanı Usame Nuceyfi, düzenlediği basın toplantısında, Havice'de bugün meydana gelen olayların tam anlamıyla bir facia olduğunu dile getirdi. Nuceyfi, şunları söyledi:

"Ordunun bölgeye girip, göstericilere karşı silahlı güç kullanması açıkça anayasayı çiğnemektir. Medeni bir şekilde gösteri düzenleyen Iraklılar'a karşı güç kullanmak kesinlikle kabul edilemez ve siyasi hayatın tüm dayanaklarını ihlal etmektir. Meclis Başkanlığı harekete geçti ve Güvenlik ve Savunma Komisyonu'ndan bir heyeti Kerkük'e gönderdi.''

"Emirlere itaat etmeyin"

Nuceyfi, Iraklı aşiretlerle Irak ordusu arasında çatışmaların devam ettiğini, bu durumun bir an önce sona ermesi gerektiğini belirterek, silahlı güçlere göstericilere ateş açmak konusunda verilecek emirlere itaat etmeme çağrısı yaptı.

AA

Etiketler: , ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler