YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Irak'ta bin 688 kişi yaşamını yitirdi
Irak'ta bin 688 kişi yaşamını yitirdi
01 Eylül 2014 20:19
Irak'taki Birleşmiş Milletler Yardım Misyonu, ağustos ayında ülkedeki şiddet olaylarında, bin 688 kişinin yaşamını yitirdiğini bildirdi.

Irak'taki Birleşmiş Milletler Yardım Misyonu'ndan (UNAMI) yapılan açıklamada, ülkedeki şiddet olayları nedeniyle ağustos ayında 77'si polis, 155'i asker, bin 688 kişinin hayatını kaybettiği, 105'i polis ve 172'si asker, 2 bin 166 Iraklının yaralandığı belirtildi.

Sağlıklı rakamlara ulaşmada yaşanan sıkıntılara da değinilen açıklamada, 625 kişinin öldüğü Musul'un şiddet olayları ve çatışmalar sebebiyle en çok can kaybının yaşandığı kent olduğu, bu sürede Bağdat'ta 246 kişinin yaşamını yitirdiği kaydedildi.

IŞİD öncülüğündeki silahlı grupların haziran ayında Musul başta olmak üzere bazı bölgelerin kontrolünü ele geçirmesinin ardından, Irak'ın çeşitli bölgelerinde, IŞİD ile güvenlik güçleri sık sık çatışıyor.

BM insan hakları ihlallerini araştıracak

Öte yandan, Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi, Irak'taki insan hakları ihlalleri için araştırma misyonu kurulmasını kararlaştırdı.

Irak'taki insan hakları ihlallerini bugün yapılan özel oturumda ele alan Konsey, konuya ilişkin karar tasarısını kabul etti.

Kararda, terör örgütü Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) ve onunla bağlantılı grupların yaptığı eylemler dolayısıyla Irak'ta meydana gelen dramatik insan hakları ve insani hukuk ihlallerinden derin kaygı duyulduğu belirtilerek, bu ihlaller kınandı.

İhlallerden örnekler verilen kararda, BM Şartı'na göre bütün ülkelerin insan haklarının ve temel özgürlüklerin korunması ve teşvik edilmesi konusunda sorumluluğu bulunduğuna işaret edildi.

"Hiçbir terörist eylemin, hiçbir şekilde haklı gösterilemeyeceği" vurgulanan kararda, IŞİD ve onunla bağlantılı grupların daha geniş bir coğrafya için tehdit oluşturduğu belirtildi.

Ülkedeki dini ve etnik azınlıkların, kadın ve çocukların, savunmasız durumdaki grupların korunması gibi pekçok sorun için uygun adımın atılması gerektiği bildirilen kararda, Irak'ta çatışan bütün tarafların, sivillerin korunması için uluslararası insani hukuka ve uluslararası hukuka uyması istendi.

 Kararda, üIkedeki insan hakları ihlallerinin araştırılması için BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği bünyesinde bir misyon oluşturulması benimsendi. Karar, 47 üyeli Konsey'de oydaşma (düşünce birliği) ile kabul edilirken, Güney Afrika bu oydaşmadan kendini soyutladığını bildirdi.

Türkiye, BM İnsan Hakları Konseyi'nde oy hakkı bulunmayan gözlemci üye statüsünde.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler