YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Irak'ta 474 bin aile evlerini terk etti
Irak'ta 474 bin aile evlerini terk etti
12 Aralık 2014 18:17
Irak Göç ve Göçmenler Bakanlığı Müsteşarı Selam el-Hafaci, ülkede 474 bin ailenin evlerini terk ederek başka yerlere göç ettiğini ve kayıtlı 2 milyon 400 bin sığınmacı olduğunu belirtti.

Hafaci, yaptığı açıklamada, en çok sığınmacının Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKYB) içindeki Duhok ve Erbil kentlerinde, ayrıca merkezi yönetime bağlı Enbar ve Bağdat'ta bulunduğuna işaret etti.

Bakanlığın sığınmacılara gerekli hizmeti sunmak ve sıkıntılarını gidermek için yakından ilgilendiğini ifade eden Hafaci, "Veriler, mezhepler arası çatışmanın yaşandığı 2006'dan bu yana olan olanlar. Sığınmacı sayısı, IŞİD'in haziran ayında bazı kentleri ele geçirmesinin ardından arttı" dedi.

Hafaci, ülke dışına çıkan sığınmacılar hakkında henüz ellerinde net veriler olmadığını söyledi.

Irak'ta, terör örgütü IŞİD öncülüğündeki silahlı grupların haziranda Musul başta olmak üzere bazı bölgelerin kontrolünü ele geçirmesinin ardından, çatışmalar yüzünden çok sayıda sivil bölgeden göç etmek zorunda kalmıştı. Ülkenin çeşitli yerlerinde ordu ve IŞİD militanları arasında çatışmalar devam ediyor. Irak ordusu ile ABD  öncülüğündeki uluslararası koalisyona ait hava unsurları da IŞİD'in kontrolündeki hedeflere saldırılar düzenliyor.

 

AA

Etiketler: ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler