YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Iraklılar sandık başına gitti
Iraklılar sandık başına gitti
05 Mart 2010 15:50
İstanbul'da yaşayan Irak vatandaşları, sabah saatlerinden itibaren oy kullanmaya başladı.

İstanbul'da yaşayan Irak vatandaşları, sabah saatlerinden itibaren oy kullanmaya başladı.

Irak'ta seçimler yaklaşırken, İstanbul'da yaşayan Irak vatandaşları bugün sandık başına gitti. İstanbul'da yaşayan Iraklılar için İstanbul'un 3 farklı noktasında seçim sandıkları kuruldu. Iraklılar, Aksaray'da bulunan Oruçgazi İlköğretim Okulu, Kadıköy'de bulunan Moda İlköğretim Okulu ve Mecidiyeköy İlköğretim Okulu'nda kurulan sandıklarda oy kullandı. Oylarını kullanan Irak vatandaşları, seçimlerin ülkeleri için hayırlı olmasını temenni etti.

Seçimler nedeniyle Oruçgazi İlköğretim Okulu'nda gözlemci olarak görev yapan Irak Türkmen Basın Konseyi Genel Sekreteri Kemal Bayatlı, İstanbul'da 3 ayrı noktada sandık kurulduğunu ifade ederek, Irak vatandaşlarının oy kullanmaya başladığını söyledi. Bayatlı, "Seçimlerin Irak için hayırlı olmasını diliyoruz. Daha önceleri bir Iraklı ile evli olan Türk bayan da oy kullanabiliyordu. Bu seçimlerde uygulama değişti. Artık oy kullananın Irak vatandaşı olması gerekiyor. Bu da oyların yüzde 20 oranında düşürür. Bunu defalarca dile getirdik fakat bir çözüm bulamadık" dedi.

İstanbul'da yaşayan Irak vatandaşı Timur Namık, geçen senelerdeki seçimlere göre bugün katılımın çok daha iyi olduğunu söyledi. Namık, "Hangi hükümet gelirse gelsin, yeter ki Irak halkına ve ülkenin kalkınmasına katkısı olsun. Din, ırk ayırımı yapmaksızın el ele vererek Irak'ın düzelmesini sağlasın. Ben Kerküklüyüm. 2002 yılından bu yana Türkiye'deyim. Burada çok mutluyum. Tabii ki herkes anavatanına dönmek ister. Ben en son Kurban Bayramı'nda Irak'a gittim. Durum çok kötüydü. Arkadaşlarım işe giderken birbirleriyle helalleşiyor. Ülkemizde durum önceki senelere göre daha iyi fakat Irak'ın daha da iyi olmasını istiyoruz" diye konuştu.

Iraklı Prof.Dr. Suphi Saatçi de, Irak'ta bir demokrasi deneyimi yaşandığını belirterek, "İnşallah gelecekte demokratik sistem biraz daha anlaşılır. Biz, güvenli ve huzurlu bir Irak istiyoruz. Yüzyıllarca beraber yaşamış bir topluluk, tekrar eskisi gibi barışık bir ortamda yaşayabilir. Bu seçim de inşallah bu düzene karşı sağlıklı bir adım olur" ifadelerini kullandı.
Oy kullanan Iraklı Fatma Nacar ise, seçimlerin ülkesi için hayırlı olmasını temenni etti.

İHA
 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler