YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Iraklı gazeteci önceki girişiminde başarısız olmuş
Iraklı gazeteci önceki girişiminde başarısız olmuş
Iraklı gazeteci önceki girişiminde başarısız olmuş
20 Aralık 2008 / 12:20 Güncelleme: 20 Aralık 2008 / 00:00


Bush'a ayakkabı fırlatan Iraklı gazeteci El Zeydi'nin, saldırıyı ABD başkanının 3 Eylül 2007'de Ramadi'ye yaptığı ziyaret sırasında planladığı ancak bu girişiminde başarız olduğu anlaşıldı


ABD Başkanı George Bush'a attığı ayakkabıyla adeta 'efsane' olan Iraklı gazeteci Muntazar El Zeydi'nin bu eylemi 1 yıl gecikmeli olarak gerçekleştirdiği ortaya çıktı. El Zeydi'nin dosyasına bakan yargıç Diya El Kinani, “Soruş- turmada El Zeydi, Bush'a ayakkabıyla saldırıyı, Bush'un Sünni direnişin merkezi Ramadi'ye 2007'deki ziyareti sırasında yapmayı planladığını, bu girişimin başarısızlıkla sonuçlandığını, o günden bu yana yeniden plan yaptığını ve önüne çıkan ilk fırsatı değerlendirdiğini itiraf etti” dedi. El Kinani ayrıca, El Zeydi'nin, olayın bu boyuta ulaşacağını tahmin etmediğini, Irak hükümetini aşağılamak gibi bir kastı bulunmadığını, sadece Bush'u hedef aldığını, Irak hükümeti ve Başbakan Nuri El Maliki'den özür dilediğini, salonda kendisine vuran korumalar hakkında şikayetçi olduğunu kaydetti.


İŞKENCENİN ADLİ KANITI


El Zeydi, Irak Adalet Bakanlığı'nın kontrolündeki Yeşil Bölge'de bulunan ve insan hakları örgütlerinin denetimine tabi olan tutukevinde bulunuyor. El Zeydi'nin genel sağlık durumunun iyi olduğunu, ancak yüzünde ve gözlerinde morluklar bulunduğunu söyleyen El Kinani, “El Zeydi'nin sicili tertemiz. Kültürlü, cesur, tutarlı ve kendinden emin bir insan olduğunu gördüm” dedi. Bush'tan ya da Irak hükümetinden şikayet gelmediğine dikkati çeken El Kinani, El Zeydi'nin eşyalarını istediklerini, ancak “tahlil edilmek üzere parçalandığı” bildirilen ayakkabının gönderilmediğini ifade etti. Şimdiye dek ailesi ve avukatlarıyla görüştürülmeyen gazeteci, yarın kendisini savunacak heyetin başkanı Diya El Sadi ile görüşecek.


EN İYİ KİTLE İMHA SİLAHI


Iraklı gazeteciye destek veren liderler arasına Malezya Dışişleri Bakanı Reis Yetim de katıldı. Yetim, BM'nin kuruluşunun 63. yıldönümü nedeniyle yaptığı konuşmada, “Irak'ın işgaline karşı şimdiye kadar en iyi misilleme, Başkan Bush'a son vedasını yapan olağanüstü gazetecinin ayakkabılarını fırlatma eylemidir. O ayakkabı fırlatma olayı, bana göre İran, Irak ve Kuzey Kore'yi tanımlamak için 'şer üçgeni' tabirini icat eden lidere atılan gerçektende en iyi kitle imha silahıdır” dedi. Gazetecinin öfkeli yakınları da El Zeydi'nin tutulduğu cezaevi ve resmi binaların bulunduğu Yeşil Bölge önünde toplanarak, gazetecinin derhal salıverilmesini istedi. Kızkardeşi Ümmü Saad, “Kendisinden haber alamıyoruz. O kötü bir şey yapmadı, tam tersine herkesi sevindirdi” dedi ve erkek kardeşinin pabuçlarını fırlatırken Bush'a dediği gibi “Ona demokrasinin veda busesini verdik” ifadesini kullandı.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler