YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Irak hükümeti çark etti
Irak hükümeti daha önce doğruladığı petrol kuyularının işgal edildiği yönündeki haberleri bugün yalanladı...
Irak hükümeti çark etti
26 Aralık 2009 / 16:23 Güncelleme: 26 Aralık 2009 / 16:24

Irak’ın Maysan kentinde bir basın toplantısı düzenleyen bölgenin Askeri Operasyon Sorumlusu ve Tugayı Komutanı Habib Halid, Irak’taki bütün petrol kuyularının Iraklı güvenlik güçlerinin kontrolünde olduğunu ve dışarıdan sınır bölgesine yönelik herhangi bir işgalin söz konusu olmadığını söyledi. Irak’ın petrol kuyularıyla ilgili basında haberlerin gerçeği yansıtmadığını söyleyen Halid, "Sınırda herşey kontrol altında ve eskiden olduğu gibi Irak askerleri petrol kuyularını koruyor." şeklinde konuştu.

Yakınında bulunan 13 numaralı petrol kuyusunun söylendiği gibi işgal değil koruma altında olduğunu söyleyen Halid, Irak Ordusu olarak bölgedeki tüm petrol kuyularının güvenliğinden sorumlu olduklarını ve herhangi bir işgal ya da sınır ihlaline izin vermeyeceklerini yineledi. Maysan Petrol Şirketi Direktörü Ali Moarige ise, "13 nolu kuyu 1979’da yapıldı ve Irak-İran savaşı döneminde faaliyetleri durduruldu. Fakat şimdi yeniden üretime geçildi ve herhangi bir sorun yok. Bölgedeki güvenlik de had safhadadır ve yeni yılın başlangıcıyla birlikte diğer sorunlar da aşılacaktır” ifadesini kullandı.

Irak Hükümeti, basın gazetecileri bölgeye davet ederek basında kuyularla ilgili çıkan haberleri yalanlayan bir basın açıklamasında bulundu. Kuyuların bulunduğu Maysan kenti Basra’nın 200 kilometre kuzeyinde bulunuyor.

Irak niye çark etti?

Bu açıklama herkesi şoke etti. Çünkü Irak daha önce petrol kuyularının işgal edildiği yönüdeki haberler basına yansıdığında bu iddiları doğrulamıştı...

Açıklamayı yapan ise Irak İçişleri Bakan Yardımcısı Ahmed Ali El Hafaci'ydi...

Bakan Yardımcısı Ahmed Ali El Hafaci 18 Aralık'ta yaptığı açıklamada, İranlı askerlerin bugünkü girişlerinin, bu hafta içindeki bir dizi benzer olayın sonuncusu olduğunu belirtmiş, 11 İranlı askerin, bugün öğleden sonra Irak-İran sınırından sızarak, ülkenin güneyindeki tartışmalı petrol kuyusunun denetimini ele geçirdiğini söylemişti...

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler