YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Irak Dışişlerinden Arap Birliği'ne eleştiri
Irak Dışişlerinden Arap Birliği'ne eleştiri
14 Eylül 2015 07:05
Irak Dışişleri Bakanlığı, "Arap ülkelerinde yüz binlerce kişinin göç sorununa çözüm aranmayışını" eleştirdi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ahmed Cemal, Mısır'ın başkenti Kahire'de düzenlenen Arap Birliği 144. Dönem Dışişleri Bakanları Toplantısı sonrası AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Bugün Arap ülkeleri kötü bir insani durumdan geçiyor. Yüz binlerce kişi göç etmekte ama ne yazık ki Avrupa ülkelerinin aksine Arap Birliği'ndeki ülke ve kuruluşlar göçmenlerin sorununu çözmek için acil durum planı belirlemiyor" ifadelerini kullandı.

Cemal, Arap Birliği'nin birçok konuda devamlı gerilediğini, yeniden yapılandırılması için birliğe bir fikir sunacaklarını ön görerek, Dışişleri Bakanı İbrahim el-Caferi'nin "Arap Birliği'nin devlet başkanlarının değil halkın olması" duruşunda da açık olduğunu dile getirdi.

Arap Birliği 144. Dönem Dışişleri Bakanları Toplantısında, "Filistin meselesi, Yahudi yerleşim birimleri inşası, İsrail'in Arap ülkelerinin su kaynaklarını ele geçirmesi, işgal topraklarındaki kalkınma ve İsrail'in ekonomik anlamda boykot edilmesi başta olmak üzere Suriye, Libya, Yemen, Sudan, Somali, Lübnan ile Irak'taki sorunlar ve Ortadoğu'nun nükleer silahlar başta olmak üzere her türlü kitle imha silahından arındırılması" gibi konular ele alındı.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler