YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Irak bölgede Rusya'nın varlığından memnun!
Irak bölgede Rusya'nın varlığından memnun!
02 Ekim 2015 00:17
Irak başbakanı Haydar Ibadi yaptığı açıklamada Irak hükümetinin Rusya’nın IŞİD’e karş yapacağı hava saldırılarından memnun olacaklarını açıkladı.

İbadi bu çağrısı ile ABD ve İran’ın ardından Rusya’yı da ülkede askeri varlık göstermeye davet etti.

France 24 Haber Ajansı'nın Rusya ile hava saldırılarını konuşup konuşmadıklarına dair sorusuna Abadi “Henüz değil. İhtimal dahilinde. Eğer bir teklif alırsak bunu değerlendiririz, bundan memnuniyet duyarım” şeklinde karşılık verdi.

Abadi ayrıca “Uluslararası koalisyonun desteğini umuyorduk, Amerikalılar güçlerimizi korumak üzere çok büyük hava gücü sevk edecekti. Ancak bu henüz gerçekleşmedi. Şu anda yardım alıyoruz ama bu çok sınırlı. Bizim için önemli olan IŞİD ile en iyi mücadeleyi kimin verebileceği” açıklamasında bulundu.

Rusya ile bilgi alışverişinde bulunmak istediklerini belirten Abadi Rusya'nın hali hazırda önemli bilgilere sahip olduğunu söyledi ve ekledi “Ne kadar çok bilgi toplarsak Irak halkını o kadar iyi koruyabilirim”.

Rusya dışişleri bakanı Sergei Lavrov ise Moskova'da düzenlediği basın toplantısında hava saldırılarını Irak'a genişletmeyi düşünmediklerini belirtmişti.

Lavrov basın mensuplarının sorularına “Bir davet almadık. Bildiğiniz gibi kibar insanlarız. Davet edilmediğimiz yere gitmeyiz” şeklinde karşılık vermişti.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler