YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Irak Başbakanı'ndan Musul açıklaması
Irak Başbakanı'ndan Musul açıklaması
05 Aralık 2015 10:08
Türk askerinin Musul civarında konuşlandırıldığına dair haberlerin ardından Irak'tan açıklama geldi. Irak Parlamentosu Güvenlik Komisyonu Başkanı Hakim el-Zamili Türk askerine "işgalci" dedi.

Türk Silahlı Kuvvetleri, Musul'un Başika bölgesinde peşmergeleri eğitmek için kurulan eğitim kampındaki asker sayısını artırdı. Kampa 25 kadar da tank gönderildi. Tank personeliyle birlikte kamptaki asker sayısı yaklaşık 300 oldu.

Irak Başbakanı Haydar El İbadi, "Türk askerinin Musul’daki yetkisiz varlığı Irak’ın egemenliğine ciddi bir ihlaldir" dedi.

Irak Başbakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada ise, “Iraklı yetkililer, Türkiye’yi aramızdaki iyi komşuluk ilişkilerine saygı duymaya ve Irak topraklarından çekilmeye çağırmaktadır” denildi.

ZAMİLİ'DEN KÜSTAH AÇIKLAMA

Irak Parlamentosu Güvenlik Komisyonu Başkanı Hakim el-Zamili, binlerce Türk askerinin Musul civarında bir üsse yerleştirildiği haberin doğru olduğunu kaydederek, Türk askerine işgalci dedi. Askerlerin Irak'ın egemenliğini hedef aldığını söyleyen Zamili, Irak Hava Kuvvetlerine bağlı savaş uçaklarının bu güçleri vurmak için Başbakan Haydar El-İbadi'ye bildirdiklerini, harekete geçmek için emir beklediklerini söyledi.

Başika bölgesi DAEŞ'in elinde. Zelikan Kampı, Musul'un kuzeydoğusunda yer alıyor.

Musul'da haftalardır süren çatışmada sonucu bugün sürpriz bir gelime yaşandı. Irak ordusu savaşmayı bırakıp kentten kaçınca İslamcı militanlar grup IŞİD yönetimi ele geçirdi. Irak ordusunun çete olarak nitelenen IŞİD karşısında sergilediği tutum kuşku yarattı. Irak parlamento başkanı da bu kuşkuyu dile getirdi.

IRAK ORDUSU DAEŞ'DEN KAÇMIŞTI

Irak Parlanmentosu Başkanı Usame Nuceyfi, Musul'a DAEŞ'in gelmesinin ardından askerlerin kaçmasıyla ilgili olarak, "Nasıl oldu da bütün bu güvenlik güçleri terör karşısında geri kaçtı ve kenti DAEŞ'e teslim etti? Güvenlik güçlerinini Musul'dan kaçışı ile ilgili acil bir soruşturma başlatılmalı. Bütün siyasi taraflar bu teröre karşı durmalı. Teröre destek veren ülkelere karşı net tavır alınmalı" demişti.

KENTİN VALİSİ DE KAÇMIŞTI

Sadece Irak ordusu değil kentin valisi ile Musul polisi de kaçanlar arasında yer almıştı. Valilik binası düşünce il meclis üyeleri ve vali kenti terkedip Kürt bölgesine kaçmıştı.

VALİ: KASITLI BİR İHMAL VAR

Kentten kaçan Vali Esil Nuceyfi, kendisinin Musul'un kırsalında bir bölgede olduğunu söyledi ama kesin yeri hakkında bilgi vermemiş, "Ordu ve güvenlik güçlerinin hızlı bir biçimde çöküşü, kasıtlı bir ihmal olduğunu akla getiriyor" demişti.

MUSUL BAŞKONSOLOSLUĞU'MUZA DAEŞ BASKINI 

Irak ordusunun Musul'dan kaçmasının ardından 11 Haziran 2014’te Musul Başkonsolosluğu'muza, DAEŞ militanlarınca baskın yapılmış ve 101 gün süren alıkonulma sonrası MİT operasyonuyla Başkonsolos Öztürk Yılmaz ve konsolosluk görevlileri kurtarılmıştı.

Büyük Musul Operasyonu kapıda

Türk Silahlı Kuvvetleri DAEŞ'le mücadele kapsamınde bölgede 2 bin 700 Peşmerge, Eski Musul Vali Esil Nuceyfi'ye bağlı 2 bin 400 sünni Arap ve bin 400 Türkmen'e eğitim verdi. Bölgedeki eğitim faliyetlerinin Mart ayına kadar artarak devam edeceği öğrenildi. Daha önce Duhok ve Ebil'de de eğitim veren tecrübeli birliklerin Başika'ya kaydırılması Büyük Musul Operasyonu'nun habercisi olarak görülüyor. Başika'ya en yakın tank taburunun Kanimasi de istihbarat üssünün de Simele'de olduğu, Türk birliklerine olası saldırı durumuna karşı tüm unsurların teyakkuzda olduğu bildirildi.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler