YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Irak Başbakanı Maliki’den ABD’ye rest!
Irak Başbakanı Maliki’den ABD’ye rest!
Irak Başbakanı Maliki’den ABD’ye rest!
13 Haziran 2008 / 14:15 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Irak Başbakanı Nuri El Maliki, ABD ile yeni uzun dönemli güvenlik anlaşması görüşmelerinin, Washington'un Irak'ın egemenliğini ihlal eden talepleri nedeniyle çıkmaza girdiğini söyledi.Maliki, ziyaret için bulunduğu Amman'da gazetecilere yaptığı açıklamada, ABD ile güvenlik anlaşmasıyla ilgili görüşmelere başladıklarında Washington'un taleplerinin Irak'ın egemenliğinin büyük bir ihlali olduğunu gördüklerini kaydetti.


''Çıkmaz sokağa girdik'' diyen Maliki, ABD'nin taleplerini hiçbir zaman kabul edemeyeceklerini belirtti.


ABD ile Irak arasında Mart ayında başlayan uzun vadede dostluk ve işbirliği anlaşması olarak duyurulan Irak'ta Amerikan varlığının bulunmasına ilişkin anlaşma, Irak tarafında ülkenin egemenliğine ilişkin endişeleri gündeme getiriyor.


Bu anlaşmayla BM Güvenlik Konseyi'nin Irak'taki Amerikan varlığı için belirlediği son tarih olan 31 Aralık 2008'den sonra da Amerikan birliklerinin Irak topraklarında kalabilmesinin yasal temellerinin atılmasının hedeflendiği belirtiliyor. Anlaşmanın, ABD'ye çok sayıda üssün yanı sıra Amerikan askerlerine dokunulmazlık sağlanmasını da öngördüğü kaydediliyor.


Washington'un şimdiye kadar anlaşmayla ilgili en az 4 taslak hazırladığı bildirilmişti. Bugüne kadarki taslakların da Iraklı siyasiler tarafından imzalanmasının mümkün görünmediği haber verilmişti.


ABD, bu anlaşmayla Irak'ta daimi üsler oluşturmak istediği yorumlarını ise reddediyor.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler