YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Irak Başbakanı İbadi'den reform kararları
Irak Başbakanı İbadi'den reform kararları
09 Ağustos 2015 16:02
Irak Başbakanı İbadi'nin, cumhurbaşkanı ve başbakan yardımcılığı mevkilerinin kaldırılması ile yolsuzluk dosyalarını inceleyecek bir komite oluşturulması talimatı verdiği bildirildi.

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, cumhurbaşkanı ve başbakan yardımcılığı mevkilerinin kaldırılması kararı aldı.

Başbakanlıktan yapılan açıklamada, "Haydar el-İbadi, genel kamu yararı ve anayasanın 78. maddesi uyarınca, cumhurbaşkanı ve başbakan yardımcılığı mevkilerinin kaldırılması talimatı verdi" denildi. İbadi'nin ayrıca Irak'ta geçmiş ve halihazırdaki yolsuzluk dosyalarının derhal açılması talimatı verdiği, bu dosyaların incelenmesi için de uzman yargıçlardan oluşan bir komite oluşturulmasını istediği kaydedildi. 

Başbakan İbadi, tüm başkanlık ve devlet kurumlarına tahsis edilen istisnai bütçenin de kaldırılmasına karar verdi.

Bakanlar Kurulu onayladı

Irak Başbakanı İbadi'nin açıkladığı reform kararları, Irak Bakanlar Kurulu tarafından onaylandı.

Başbakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, "Bakanlar Kurulu, 31 bakanın katılımıyla yapılan topantıda, Başbakan Haydar el-İbadi tarafından sunulan ilk reform paketini oy birliğiyle kabul etti" ifadeleri kullanıldı.

Kararların, başbakanın anayasal yetkileri dahilinde olduğu vurgulanan açıklamada, reform paketinin Bakanlar Kurulu tarafından meclise gönderileceği kaydedildi.

Petrol fiyatlarındaki düşüş, terör örgütü DAEŞ ile mücadele, kötü yönetim ve yolsuzluklar, Irak'ta ekonomik krizin derinleşmesine neden oldu. Bağdat, Misan, Nasırıyye, Babil, Divaniyye, Basra, Kut, Kerbela, Necef, Süleymaniye ve Kerkük'te halk sokaklara çıkarak, elektrik kesintisi ve diğer hizmet alanlarındaki aksaklıkları protesto ediyor.

Yapılan gösteriler üzerine Irak'ın en yüksek Şii mercii Ayetullah Ali es-Sistani, Başbakan İbadi'ye "yolsuzluklara karşı demir yumrukla mücadele etmesi" çağrısı yaparak, bu konuda daha cesur adımlar atmasını istemişti.

Irak'ta Cumhurbaşkanı Fuad Masum'un Nuri el-Maliki, Usame el-Nuceyfi ve İyad Allavi'den oluşan üç yardımcısı bulunuyor. Başbakan İbadi'nin de üç yardımcısı bulunuyor.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler