YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Irak Başbakanı İbadi'den IKBY'ye eleştiri
Irak Başbakanı İbadi'den IKBY'ye eleştiri
23 Şubat 2015 00:14
Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, Irak'ın ekonomik sıkıntından geçtiğini belirten İbadi, "Mümkün olan gücümüzle halka hizmet sunmaya devam edeceğiz" değerlendirmesinde bulundu.

Bağdat ile Erbil yönetimleri arasında yapılan petrol anlaşmasının gizli tutulan hiçbir yanının olmadığını dile getiren İbadi, bölgesel hükümetin söz verdiği petrolü teslim etmediğini ifade ederek şunları kaydetti:

"Hükümetin anlaşmaya sadık kalmayıp kendilerinin sadık kaldığı yönündeki açıklamalarını duydum. Bu gerçek değil ve hükümet anlaşmanın tamamına sadıktır. Hükümet, petrol gelirlerine bağlıdır. Eğer sen (IKBY) hükümetin petrol gelirini teslim etmemişsen biz nasıl ödeme yapalım. Bütçeye göre, 'petrolü teslim edeceksin ki hisseni alırsın'. Eğer ki sen az petrol tesliminde bulunmuşsan onun karşılığındaki hisseye sahip olursun, çünkü başka gelirimiz yok. Bölgesel yönetim, eski petrol fiyatlarına göre hisse talebinde bulunuyor bu da mümkün değil. Tüm Irak'ın başbakanıyım. Sonuç olarak Duhok ve Basra'ya karşı aynı düzeyde insaflı bakışı sergilemek zorundayım."

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler