YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İntihar timindeki çocukların yaşları 12 ila 16 arasında değişiyor
İntihar timindeki çocukların yaşları 12 ila 16 arasında değişiyor
22 Ağustos 2016 17:04
Irak'ın Kerkük kentindeki bir cami yakınında üzerindeki bomba yeleğiyle yakalanan çocuğun terör örgütü DAEŞ'in canlı bomba olarak kullandığı çocuk timinden olduğu belirtildi.

Kerkük Polis Müdürü Albay Hattab Ömer, yaptığı basın toplantısında, "Kerkük'te eylem hazırlığındayken üzerindeki bomba yeleğiyle yakalanan çocuk, DAEŞ'in Eşbal el Halife (Halife'nin Yavru Aslanları) timine mensup olduğu ortaya çıktı. 

DAEŞ tarafından canlı bomba olarak kullanılan timdeki çocukların yaşları 12 ila 16 arasında değişiyor." dedi. 

Aynı gün içerisinde iki çocuğun kendilerini patlamak için kent merkezine gönderildiğini belirten Ömer, "Cafer es-Sadık Hüseyniye Camisi girişinde kendini patlatan kişi 16 yaşındaydı. 

Resul Azam Camisi'nde ise kendini patlatamadan yakalanan çocuk ise 15 yaşındaydı." bilgisini paylaştı.

GÖÇMEN KILIĞINDA KENT MERKEZİNE GÖNDERİYORLAR

Ömer, her iki çocuğun bir hafta önce DAEŞ tarafından iç göçmen kılığında kent merkezine gönderildiğini ve gelen talimatlar doğrultusunda eylem yaptıklarını söyledi.

Havice ilçesi başta olmak üzere terör örgütü DAEŞ'in elinde tuttuğu bölgelerden kaçan sivillerin Kerkük'e akın ettiğini hatırlatan Ömer, iç göçmenlerin yavaş yavaş güvenlik açısından sorun teşkil etmeye başladıklarını kaydetti.

Kente doğru gelmeye devam eden iç göçmenler için emniyet güçlerinin güvenlik tedbirlerini en yüksek seviyeye çıkardığı kaydedildi.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler