YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'İntihar saldırılarının İslam'da yeri yok'
'İntihar saldırılarının İslam'da yeri yok'
06 Şubat 2013 15:32
Pakistan Birleşik Sünni Konseyi üyesi 50 din alimi, intihar saldırılarının İslam'da yeri olmadığı yönünde fetva yayımladı.

 

Pakistan Birleşik Sünni Konseyi'nin Lahor kentindeki toplantısında verilen ortak fetvada, İslam dininin masum insanların öldürülmesi ve insanın canına kıymasını yasakladığı, bu eylemleri yapanların büyük günah işlediği belirtildi.

İntihar saldırılarıyla Müslüman ya da Müslüman olmayan masum insanları öldüren ve bu saldırlara teşvik edenlerin mukaddes "cihat" kavramını kirlettiklerine vurgu yapılan fetvada, intihar saldırıları düzenleyenlerin Müslümanlar arasında fitne ve fesada neden olduğuna işaret edildi.

Masumların öldüğü intihar saldırılarını düzenleyen ya da teşvik edenler "cehennemlik" olarak nitelendirildi.

Öte yandan, Afganistan'da Amerikan ve NATO güçlerine karşı verilen savaşın meşru olduğu yönünde bir bildiri yayımlayan Pakistan Birleşik Sünni Konseyi, vatanları işgal altında bulunan Afganların ABD ve NATO güçleriyle savaşarak gerçek anlamda cihat yaptığı ve bu savaşa katılanların mücahit olduğu belirtildi.

Belucistan eyaleti ve Karaçi kentinde etnik, siyasi ve mezhepsel çatışmaların sona ermesi yönünde çağrı yapılan bildiride, savaş dışında insan öldürmenin İslam dinince yasaklandığı belirtildi.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler