YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İnternet yasasına ABD'den tepki!
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marie Harf, günlük basın toplantısında Türkiye’de büyük gürültü koparan internet sansür yasası ve HSYK yasası hakkında soruları cevaplandırdı.
İnternet yasasına ABD'den tepki!
20 Şubat 2014 / 07:00 Güncelleme: 20 Şubat 2014 / 08:34

İnternet yasasıyla ilgili değerlendirilmesi sorulduğunda Harf şunları söyledi:

Avrupa Güvenlik ve İşbilirliği Kurumu (AGİT) ve diğerlerinin konuyla ilgili endişelerini paylaştığımızı daha önce belirtmiştik. Kanun, ciddi (severely) bir şekilde ifade özgürlüğünü, basın özgürlüğünü ve internette bilgi akışını kısıtlayıcı potensiyele sahip. Biz ayrıca bunun (internet sansürü yasasının) Türkiye’nin iş ve yatırım ortamını da negatif etkileyebileceğine inanıyoruz.

Anladığımız kadarıyla Cumhurbaşkanı Gül tarafından kabul edilen yasa, Parlemanto’da bazı değişikliklere daha uğrayacak. Bu süreçte veya yasanın son haliyle uygulanmasında olsun, biz Türkiye’den temel ifade özgürlükleri ile özgür ve bağımsız medyaya sahip çıkılmasını bekliyoruz.

İnternet yasasında sürpriz değişiklik!

2 değişiklik var Cumhurbaşkanı Gül tarafından istenen. Eğer bunlar yerine getirilirse bu şekliyle sizin için uygun olacak mı bu yasa?

Bunu söylemedim. Biz bu süreçte Türkiye’den, endişelerimizin temel nedeni olan temel özgürlüklerin sağlama alacak bir yasa çıkarması için bekentimiz var. Bundan öteye daha detaylı bir analiz yapmayacağız, yasa çıktığı zaman ona göre yeniden bir değerlendirme yapabiliriz.

AB'den 'internet' tepkisi: 'Üyelik süreci...'

Bir ikinci yasa da, Meclis’de geçen ve şu an Cumhurbaşkanı Gül’ün imzasını bekleyen HSYK yasa tasarısı hakkında bir yorumunuz var mı sorusuna karşılık olarak, Harf 'bu yasayla ilgili spesifik detaylara sahip değilim. Yeniden bakıp, çalışanlara danışıp, ona göre değerlendirebiliriz. Biz her zaman için Türkiye’nin iç meselelerine karışmıyoruz. Ama yeniden bakayım.'

Tabi tabi, özgür yasadiklarini düsünlerki daha iyi takip altinda olsunla
 // Oruc
Dünya ne kadar özgür olursa ABD dünyayi o kadar rahat dinler ve kontrol eder, bu ne bicim özgürlük anlayisi anlayamadim, milleti kafese kapatip istediginiz gibi davranin özgütsünüz demek herhalde en büyük yalani konusmaktir !...
20 Şubat 2014 Perşembe 12:19
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler