YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İnsan Hakları Örgütü'nden Tunus çağrısı
İnsan Hakları Örgütü'nden Tunus çağrısı
25 Ekim 2015 23:21
Tunus'ta gözaltılar sırasında meydana gelen ölümlerde darp izlerine rastlanmasının ve gözaltına alınanların durumunun ailelerine hemen bildirilmemesinin olaylar hakkında şüpheleri artırdığı belirtildi.

İnsan Hakları İzleme Örgütünden (HRW) yapılan açıklamada, "gözaltılar sırasında meydana gelen ölümlerin şüpheleri artırdığı ve ülke yönetiminin söz konusu ölümlere ilişkin kapsamlı ve şüphelerden uzak bir inceleme başlatması gerektiği" bildirildi. 

Açıklamada, gözaltında ölenlerin ailelerinin tanıklıklarına göre cesetlerde işkence izlerinin çok belirgin olduğu ve bunların fotoğraflarının HRW tarafından teslim alındığı aktarıldı.   

Örgüt, eylül ve ekim aylarında gözaltına alınan Süfyan el-Diridi ve Kays Berhuma'nın cesetlerinin kısa süre sonra başkentteki Şarl Nikol Hastanesi morgunda olduğunun bildirilmesi üzerine harekete geçti. HRW, 2013 ve 2014 yıllarında da gözaltılar sırasında çok sayıda ölümün gerçekleştiğini belirtti.

Örgütün araştırmacılarından Amine el-Kalali, söz konusu iki kişinin gözaltında neden ve nasıl öldüklerine dair açıklama yapılmaması durumunda Tunus adalet sisteminin doğruluğunun tartışılır olacağını ifade etti. 

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler