YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İnsan Hakları İzleme Örgütü: Rusya savaş suçu işliyor
İnsan Hakları İzleme Örgütü: Rusya savaş suçu işliyor
25 Ekim 2015 20:51
​İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Suriye'nin Humus kentine 15 Ekim'de düzenlenen iki hava saldırısında 33'ü çocuk 59 sivilin yaşamını yitirdiğini belirterek, bunun savaş suçu olduğunu bildirdi.

HRW'den yapılan açıklamada, sağlık görevlileri ve yerel aktivistlerin verdiği bilgiye göre, Humus'un kuzeyindeki Gantu köyüne düzenlenen saldırıda Assaf ailesinden 32'si çocuk, 12'si kadın 46 sivilin hayatını kaybettiği belirtildi.

Açıklamaya göre, öldürülen sivillerin Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) yerel komutanlarından birinin akrabaları olduğu ancak komutanın saldırı sırasında cephede savaşta bulunduğu kaydedildi.

İkinci hava saldırısının ise Ter Maaleh kasabası yakınlarındaki bir noktaya gerçekleştirildiği ve saldırıda 13 sivil ile Suriye Ordusu'ndan ayrılarak ÖSO'ya katılan bir komutanın öldüğü ifade edildi.

HRW Ortadoğu Direktör Yardımcısı Nedim Houry, Rusya'nın sivilleri korumak için tüm önlemleri alması gerektiğini belirterek, "Sivillerin başka gidebilecekleri yerleri yok. Zaten Rus ve Suriye Orduları tarafından vurulmadan gidebilecek olsalar göç edecekler" değerlendirmesinde bulundu. 

Açıklamada, 15 Ekim'de Rus ve Suriye ordularının silahlı muhaliflerce kontrol edilen Kuzey Humus'a yönelik saldırılarını hızlandırdığına, ancak bölgede hala 50 binden fazla sivilin kuşatma nedeniyle büyük bir risk altında yaşadıklarına işaret edildi. 

Savaş suçu

Yerel kaynakların ifadelerine de yer verilen açıklamada, 15 Ekim'deki saldırılarda yer alan uçakların sesinin Suriye'nin uçaklarından farklı olduğu ve onlara göre daha yüksek irtifada uçtukları belirtildi.

Rusya'dan yapılan açıklamada da 15 Ekim'deki operasyonlarda Humus'ta Suriye Ordusu'na hava desteği sağlandığı vurgulanmıştı.

Çatışanların ailelerinin savaşta meşru hedef olmadıkları uyarısında bulunan HRW, sivillerin bulunduğu alana düzenlenen hava saldırılarında kullanılan bombaların tipinin de savaş suçu niteliğinde olduğunu kaydederek, Rusya'dan saldırıları gerçekleştirenlere ilişkin soruşturma açmasını istedi.

Yerel kaynaklar tarafından daha önce de Rusya'nın hava saldırılarında sağlık kuruluşlarının isabet aldığı, sağlık görevlileri ve yaralıların hayatını kaybettiği öne sürülmüştü.

 


AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler