YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"İnşaatlar dursun görüşelim"
"İnşaatlar dursun görüşelim"
01 Şubat 2010 21:11
Filistin'in şartı İsrail'in yerleşim yeri inşaatlarını durdurması.

Filistin Yönetimi Lideri Mahmud Abbas, İsrail’in yerleşim yeri inşaatlarını belli bir süre durdurması halinde barış görüşmelerine tekrar başlayabileceklerini söyledi.
 

Almanya’da temaslarda bulunan Filistin Yönetimi Lideri Mahmud Abbas, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüştü. Ağırlıklı olarak Filistin ile İsrail arasındaki barış görüşmelerinin yeniden başlatılması yönünde geçen görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenlendi. Mahmud Abbas, 2008 Mayıs ayından beri askıya alınan barış görüşmelerinin Batı Şeria’daki İsrail yerleşim yeri inşaatlarının durdurulması ile yeniden başlayabileceği konusundaki ısrarını sürdürdü. Abbas, “Eğer İsrail, yerleşim yeri inşaatlarını belli bir süre durdurursa, barış görüşmeleri yeniden başlayabilir” dedi. Kasım ayında İsrail Başbakanı Netanyahu’nun 10 ay süre ile inşaatları dondurma kararını yetersiz bularak kabul etmeyen Abbas, şimdi ise bu sürenin ne kadar olacağı konusuna açılık getirmedi.
 

İsrail’in işgal ettiği toprakları geri vermesi temeline dayanan 1967 sınırlarını İsrail’in kabul etmesi gerektiğini de belirten Abbas, “Bunlar bizim ön şartlarımızdır ve yol haritasındaki gerekli olan şeylerdir. Eğer bunları yerine getirmezlerse, politik çözümden yana olmadıkları anlamına gelir” dedi. Abbas ayrıca ABD’nin Ortadoğu Özel Temsilcisi George Mitchell’in önerdiği görüşmelerin yeniden başlaması için atmosfer oluşturulmasını amaçlayan “yakınlaşma görüşmeleri”ni değerlendirip bir hafta içinde karar vereceklerini söyledi.
 

Almanya Başbakanı Angela Merkel ise konuşmasında İsrail ile Filistin Yönetimi arasında yeni görüşme ihtimalini memnuniyetle karşıladığını belirterek, “Şimdi bu görüşme için uygun şartlar bulma zamanıdır. İsrail’in bu öneriye sıcak baktığını düşünüyorum, eğer Filistin tarafı da buna onay verirse olumlu bir duruma ulaşabiliriz” dedi.İHA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler