YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İngiltere'nin yeni Başbakanı belli oldu
Yarıştan Andrea Leadsom'ın çekileceğini açıklamasının ardından, İçişleri Bakanı Theresa May'in ülkenin yeni Başbakanı olacağı kesinleşti.
İngiltere'nin yeni Başbakanı belli oldu
11 Temmuz 2016 / 14:58 Güncelleme: 11 Temmuz 2016 / 15:08

İngiltere'de iki kadın adayın yarıştığı Başbakanlık koltuğu için Andrea Leadsom'ın çekileceğini açıklamasının ardından, İçişleri Bakanı Theresa May'in ülkenin yeni Başbakanı olacağı kesinleşti.

May İngiltere'nin AB'ye tekrar üye olma girişimi olmayacağını kesin bir dille ifade etti.

Leadsom, bugün başkent Londra'da yaptığı açıklamada, liderlik yarışından çekildiğini söyleyerek May'in ülkenin AB'den çıkışını sağlayacak ideal lider olduğunu dile getirdi. Leadsom, May'e başarılar diledi.

İngiliz basını, Leadsom'ın çekilmesiyle Muhafazakar Parti liderliği için tek aday kalan Theresa May'in eylülden önce başbakanlık koltuğuna oturacağını belirtiyor. Yarışta tek adayın kalmasıyla Muhafazakar Parti üyeleri arasında yapılması planlanan oylamanın gerçekleşmesi de öngörülmüyor.

Enerji Bakanı Yardımcısı Andrea Leadsom'ın, hafta sonu Sunday Times gazetesine verdiği demeçte rakibi May'in anne olmamasının kendisini başbakanlık için daha uygun kıldığını söylemesi tepkiye neden olmuştu. Leadsom, May'den özür dilemiş, May ise rakibinin özrünü kabul ettiğini söylemişti.

"Birliğe arka kapısından tekrar üye olma girişimimiz olmayacak"

Bu arada, Theresa May, bugün İngiltere'nin Birmingham şehrinde düzenlediği basın toplantısında, Birleşik Krallık'ın güçlü bir lidere ihtiyacı olduğunu belirterek "Ülkeyi ekonomik ve siyasi belirsizlikten çıkaracak ve AB'den ayrılırken en iyi anlaşmayı sağlayacak güçlü bir lidere ihtiyaç var." dedi.

Referandum sonucunun ardından ülkeyi ve partiyi birleştirmenin önemini vurgulayan May, "Referandum, AB'den ayrılık kararının yanı sıra, ciddi değişiklik kararı anlamına da geliyor.

Brexit, Brexit demektir. AB'de kalma yönünde ya da ikinci bir referandum için herhangi bir girişim olmayacaktır. Birliğe arka kapısından tekrar üye olma girişimimiz olmayacak. Ülke, AB'den ayrılma kararı vermiştir. Bunun olmasını sağlayacağım." diye konuştu.

Theresa May kimdir?

İktidardaki Muhafazakar Parti'nin liderini, dolayısıyla ülkenin yeni başbakanını belirlemek için son yapılan oylamada, İçişleri Bakanı Theresa May, 329 milletvekilinden 199'unun desteğini almıştı.

Referandumdan önceki kampanya sürecinde ülkesinin AB'de kalmasına destek veren 59 yaşındaki İçişleri Bakanı Theresa May, başbakanlık için favori aday olarak görülüyordu. Muhafazakar Parti'nin tecrübeli siyasetçileri arasında yer alan May, Margaret Thatcher'ın ülkenin tek kadın başbakanı unvanını da elinden alacak.

Disiplini ve sert mizacı dolayısıyla Thatcher'a benzetilen May'le ilgili İngiliz basını "yeni Demir Leydi" değerlendirmesinde bulunuyor. Bir papazın kızı olan May, Oxford Üniversitesi mezunu. 2010'dan bu yana İçişleri Bakanlığı yapan ve en uzun süre bu görevde bulunan siyasetçiler arasında yer alan May, 1997'de milletvekili seçildi.

1977-1983 yıllarında İngiltere Merkez Bankasında çalışan May, siyasete 1986'da Merton Belediyesinde, belediye meclis üyeliğiyle başladı. 1992'de yapılan genel seçim ile 1994'te yapılan ara seçimde milletvekili seçilemeyen May, 1997'deki genel seçimle Muhafazakar Parti'nin Maidenhead milletvekili olarak İngiliz Parlamentosuna girdi.

1999'da ana muhalefette bulunan Muhafazakar Parti'nin gölge kabinesinde Eğitim Bakanlığı yapan May, 2002'de ise Muhafazakar Parti'nin ilk kadın başkanı seçildi. Son 6 yıldır yürüttüğü İçişleri Bakanlığı görevi süresince, özellikle göç konusuyla ilgili katı kararlar alan May, hükümetin yıllık göçün 100 binin altına indirilmesi hedefine ulaşamamakla da eleştirilmişti.

May, referandum öncesinde ülkesinin AB'de kalmasından yana tavır alsa da kampanya sürecinde bu yöndeki görüşünü çok fazla dillendirmeyerek arka planda durdu.

May, referandumun ardından yaptığı açıklamada, AB'den çıkış müzakerelerini başlatacak Lizbon Antlaşması'nın 50. maddesinin bu yıl sonundan önce yürürlüğe sokulmaması gerektiğini de kaydetmişti.

 

AA

kanala da sait alpsoyu takip ediniz. nasipleniniz.
 // hursit dilaver
dün kanal a da sait agbiden duydum.SELANİĞİ 40.000 ASKERİ İLE TEK KURŞUN ATMADAN TESLİM EDEN PAŞA.. resmi de vardı..kutül amarelerimiz de var. bunlar da.. bu ittihatçı gelenek var ya.. 2016 da da aynen var. ruh aynı ruh. işlemiş ruhlarına tabi..ayakta o ruhla kalabiliyorlar ama. 50 den beri gelen iktidarları bile umursamıyorlar.. halkmış, seççimmiş, milli irade imiş..asla kabul edemezler. kaybettikçe de, bidon kafa, göbek kaşıyan diye başlarlar.ulan onlar hiç olmazsa ingiliz uşağı değil....
11 Temmuz 2016 Pazartesi 16:46
müjdeler olsun, biat töreni yapılacak.
 // hursit dilaver
bakalım kaç tane ingiliz uşağı gibip biat edecek..burdan kaçanlar orda kraliçenin kapıkulu askeri gibi zaten.DEVLET-İ FEHİMANE belliyorlar tabi.velinimet ne de olsa.ihanetler sonrası kaçılabilecek tek güvenilir yer. ne yani fransız sefaret bahçesinden atlayan da bizden değil miydi. hala daha AVRUPA, İNGİLTERE MÜDAHALE ETSİN diyen soytarılar yok mu.utanmasa birı de İRAN MÜDAHALER ETSİN diyecek.nedense AZİZ MİSAFİRİMİZ diye de başlık atmaz oldular çoktan beri..petrol fırtınası kitabını okuyun....
11 Temmuz 2016 Pazartesi 16:40
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler