YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İngiltere'nin yeni başbakanı
İngiltere'nin yeni başbakanı
11 Mayıs 2010 22:41
İngiltere'de "muhafazakar" dönem başladı

İngiltere'nin yeni Başbakanı David Cameron, Muhafazakar Parti ile Liberal Demokrat Parti'nin koalisyon hükümeti kurmayı amaçladığını söyledi.

İngiltere'de geçen hafta yapılan genel seçimde hiçbir siyasi parti hükümeti oluşturacak çoğunluğu elde edemeyince, partiler arasında beş gündür hükümeti kurma çalışmaları sürüyordu.

Kraliçe 2. Elizabeth'ten hükümeti kurma görevini aldıktan ve ülkenin yeni Başbakanı olduktan sonra Cameron, Downing Street'teki Başbakanlık konutuna geldi. Eşi Samantha ile birlikte konutun önünde kameraların karşısına geçen Cameron, Liberal Demokratlar'la koalisyon hükümeti oluşturmayı amaçladıklarını belirtti ve "Bunun ülkenin ihtiyacı olan güçlü ve istikrarlı bir hükümeti sağlama yolu olduğuna inanıyorum" dedi.

"Kraliçe benden hükümeti kurmamı istedi ve ben de kabul ettim" diyerek sözlerine başlayan Cameron, ülkenin istikrarı için çalışacağını ve "güçlü bir toplum oluşturmaları gerektiğini" söyledi.

"Siyasete girdim çünkü bu ülkeyi seviyorum" diyen Cameron, konuşmasının ardından eşi Samantha ile birlikte Başbakanlık Konutu "Number 10" kapısından içeri girdi.

İngiliz basını, iki siyasi partinin koalisyon hükümeti konusunda bir anlaşmanın eşiğinde olduğunu duyuruyor. AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler