YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İngiltere'nin Tahran Büyükelçiliği açıldı
İngiltere'nin Tahran Büyükelçiliği açıldı
23 Ağustos 2015 16:03
İngiltere'nin Tahran Büyükelçiliği, resmi ziyarette bulunmak üzere İran'a gelen İngiltere Dışişleri Bakanı Hammond'ın katıldığı törenle dört yıl aradan sonra yeniden açıldı.

İngiltere, Tahran'daki büyükelçiliğini dört yıl aradan sonra yeniden açtı.

İngiltere bayrağının, törende, büyükelçilik duvarları dışından görünen bayrak direği yerine bahçe içinde bulunan ve dışarıdan görünmeyen başka bir direğe çekildiği bildirildi.

Büyükelçiliğin açılışına katılan İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond, 12 yıl aradan sonra ilk kez resmi temaslarda bulunmak üzere İran'a gelen İngiliz dışişleri bakanı oldu.

Hammond, Tahran'da İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, meslektaşı Muhammed Cevad Zarif, İran Meclis Başkanı Ali Laricani ve Milli Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Ali Şemhani ile görüşecek. 

Mahmud Ahmedinejad'ın cumhurbaşkanlığı görevini yürüttüğü Kasım 2011'de İngiltere'nin İran'a yönelik yeni yaptırım kararları almasının ardından muhafazakar bir grup büyükelçilik binasına saldırmış, elçilik binasına giren kişiler maddi zarara yol açmış ve İngiliz bayrağını yakmışlardı. Çıkan olaylardan sonra İngiltere Tahran'daki büyükelçiliğini kapatmıştı.

"Dünya İran'ın bölge ve dünyada yapıcı bir rol üstlendiğini gördü''

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, İngiltere'nin Tahran Büyükelçiliği'nin dört yıl aradan sonra bugün yeniden açılmasıyla ilgili, "Dünya İran'ın bölge ve dünyada yapıcı bir rol üstlendiğini gördü. İngiliz Büyükelçiliği'nin tekrar açılması ve Avrupalıların İran'a gelmeleri bunun işaretidir" dedi.

İran'ın resmi ajansı İRNA'nın haberine göre, başkent Tahran'daki Allame Tabatabai Üniversitesi'nde düzenlenen "Nükleer Müzakereler ve İran Siyasi Bilimi" konferansına katılan Zarif, İngiltere'nin Tahran Büyükelçiliği'nin yeniden açılmasıyla ilgili soruyu yanıtladı. 

Zarif, "Biz istisnai haller dışında dünyayla ilişkilerimizin normal seviyede olması kararını almıştık. İngiliz Büyükelçiliği'ni biz kapatmamıştık. Kendileri bu girişimde bulunmuştu" diye konuştu.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler