YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İngiltere'nin DAEŞ'i Suriye'de vurma planı
İngiltere'nin DAEŞ'i Suriye'de vurma planı
28 Kasım 2015 14:09
İngiltere Başbakanı David Cameron'ın, ülkesinin Irak'ta yürüttüğü hava operasyonlarını Suriye'yi de içine alacak şekilde genişletme teklifini gelecek hafta parlamentoya sunacağı tahmin ediliyor.

Cameron, İngiltere'nin Irak'ta yürüttüğü hava operasyonlarını Suriye'yi de içine alacak şekilde genişletme planına, "tutarlı bir strateji" bulunmadığı gerekçesiyle karşı çıkan Dış İlişkiler Komisyonu'nun raporuna perşembe günü parlamentoda "kapsamlı yanıtını" verdi.

Buna göre, 2013'te İngiliz Parlamentosu'nun alt kanadı Avam Kamarası'na sunulan tasarıdaki gibi Esed rejimi değil, DAEŞ öncelikli hedef olacak. Cameron'un ifadesi ile bu kez, "DAEŞ'le mücadele öne çıkacak."

Cameron, rapora yanıtında "Görevin karmaşıklığının farkında olmayacak kadar saf değiliz. Her hareket tercihinin, kendi risklerini de beraberinde getirdiğini kabul etmek gerekir" diyecek kadar temkinli davranmayı seçti.

İngiltere Başbakanı, Suriye'de yürütülecek askeri operasyonun hukuki zeminini ise Birleşmiş Milletler Antlaşması'nda yer alan "öz savunma" kavramına dayandırarak, Suriye'de DAEŞ'le mücadele etmenin hem İngiltere'nin kendini savunması, hem de müttefiklerin Irak'ın öz savunmasına yardımı anlamında geçerli olduğunu dile getirdi.

Kamuoyundaki en önemli kaygıyı gidermeye yönelik olarak Suriye'de İngiliz kara birliklerinin kullanılmayacağı güvencesini veren Cameron, koalisyon güçlerinin hava saldırılarıyla DAEŞ'in boşaltacağı toprakların, Özgür Suriye Ordusu ve Kürt güçlerinin de aralarında yer aldığı rejim muhaliflerinden oluşturulacak kara gücüyle kontrol altına alınabileceğini savundu.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler