YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İngiltere'nin AB'den ayrılması Türkiye'yi nasıl etkileyecek?
Avrupa Birliğinde (AB) kalıp kalmamayı oylamak için 23 Haziran'da sandık başına gidecek İngiltere'nin olası "ayrılık" kararı, birçok belirsizliği de beraberinde getirecek.
İngiltere'nin AB'den ayrılması Türkiye'yi nasıl etkileyecek?
15 Haziran 2016 / 01:08 Güncelleme: 15 Haziran 2016 / 01:09

Ekonomi ve Dış Politika Araştırma Merkezi (EDAM) Başkanı Sinan Ülgen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İngiltere'nin Türkiye'nin önemli ihracat pazarlarından biri olduğuna işaret ederek, ayrılığın gerçekleşmesi durumunda İngiltere'nin Gümrük Birliğinin dışında kalacağını kaydetti.

Referandumda İngiltere'nin AB'den ayrılma yönünde karar alması durumunda ortaya çıkacak belirsizliklerin, Türkiye'nin ihracatını olumsuz etkileyebileceğini ifade eden Ülgen, Türkiye ile İngiltere arasında yeni bir serbest ticaret antlaşması müzakere edilmesinin söz konusu olabileceğini belirtti.

İngiliz halkının AB'den ayrılma kararı vermesi durumunda, ülkenin AB'den çıkmasının en az iki sene süreceğini söyleyen Ülgen, "Bu süre zarfında İngiltere'nin Türkiye ile bir serbest ticaret anlaşması müzakere etmesi ve imzalaması gerekecek. Bunun gibi birtakım belirsizlikler sürecek. Bu açıdan bakıldığında, Türkiye'nin İngiltere'ye olan ihracatı olumsuz etkilenebilir." değerlendirmesinde bulundu.

Ülgen, İngiltere’nin AB'den çıkmasının daha kısa dönemde uluslararası piyasalardaki risk iştahını da etkileyebileceğini belirtti.

Ayrılık iki yıl sürecek

Öte yandan İngiltere'de 23 Haziran'da gerçekleştirilecek AB referandumunda halka, "Birleşik Krallık AB üyesi olarak kalmalı mı, yoksa AB'den ayrılmalı mı?" sorusu yöneltilecek. Referandumdaki sonuçlar aynı gün açıklanacak. Halk, AB'den ayrılma yönünde karar vermesi halinde, İngiliz hükümetinin AB ile görüşmelerinin Lizbon Anlaşması'nın ilgili maddesi uyarınca 2 yıl içinde tamamlaması gerekiyor.

İlim medeniyetleri gezer..
 // İbn-i Sina
kimin nerden , neden ayrıldığı bizi ilgilendirmiyor? Yeterki biz İslamdan, Kuran'dan ayrılmıyalım. AB ülkeleri dikkat edin, İlim, bilgi, medeniyetleri dolaşır;Eski Çin, Eski Mısır, Eski Yunan, Mezopotamya, Günümüz Avrupası...
Dikkat edin gün gelir elinizde hiç birşey kalmayabilir !...
15 Haziran 2016 Çarşamba 12:00
HİÇ KİMSE TELÂŞA KAPlLP ➷➷➷➷➷➷
 // Halîme Gözüpek
MERAK ETMASİN.. ALMANYAN'lN DUDUKARlSl, MADDÎ-MÂNEVÎ ALMANÎ CİLVELERİYLE, İNGİLTERE'NİN BALARlSl DAVİD KAMERON' A, ÖYLESİNE SlKl-SlKlYA SARlLlP DOLANlRKİ, AYRlLMASlNA ASLA İZİN VERMEZ!!!...
15 Haziran 2016 Çarşamba 06:09
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler