YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İngiltere'nin AB kararı Merkel'i üzdü
İngiltere'nin AB kararı Merkel'i üzdü
05 Temmuz 2016 23:53
Almanya Başbakanı, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılama kararına üzüldüğünü bir kez daha söyledi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Arjantin Devlet Başkanı Mauricio Macri ile başkent Berlin'de yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, İngiltere’de gerçekleştirilen referandumun sonucuna üzüldüğünü yineleyerek, şimdi "27 ülkeli AB" olarak yola devam edeceklerini belirtti.

4 ADIMI ÖNCEDEN DÜŞÜNMELİYİZ

Merkel, İngiltere'nin ilk önce Avrupa Antlaşması'nın 50'nci maddesine göre AB'den çıkmak için başvuruda bulunması gerektiğini anımsattı. Daha sonra bir müzakere sürecinin olacağına işaret eden Merkel, "Biz şimdiden 4 adımı önceden düşünemeyiz. İngiltere'de ne olacağını ve ne zaman söz konusu başvuruyu yapacağını beklememiz lazım." dedi.

MACARİSTAN'DAKİ REFERANDUM

Almanya Başbakanı Merkel, Macaristan'da 2 Ekim'de yapılacak halk oylamasına ilişkin de bu ülkede bugün bir referandum tarihinin açıklandığını belirtti.

Burada sorulacak soruyla mevcut hükümetin sığınmacı politikalarına bir cevabın çıkacağını ve Macaristan Başbakanı Viktor Orban'ın sığınmacılara ilişkin görüşünün de bilindiğini ifade eden Angela Merkel, bu açıdan referandumdan dolayı halihazırdaki durumun değişmesini beklemediğini kaydetti.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler