YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İngiltere'nin 12 köşeli yeni madeni parası
İngiltere'nin 12 köşeli yeni madeni parası
19 Mart 2014 11:47
İngiltere’de bugün yapılacak bütçe görüşmelerinde, piyasadaki sahte paraları yok etmek için yeni 12 köşeli madeni paranın kullanımına geçileceğinin duyurulması bekleniyor.

Geçtiğimiz günlerde dizayn edilmesi sonrası kraliçeye gösterilen 12 köşeli madeni paranın 2017 yılında kullanıma başlanması planlanıyor. İngiltere’de daha önce de 1937 yılından 1971 yılına kadar 12 köşeli para kullanılmıştı. Yetkililer yapılan değişim sonrası 12 köşeli dizayn edilen yeni 1 poundun, değişimden önce kullanılan madeni paraya benzediğini ifade ediyor. Yetkililer ayrıca yeni madeni paraya geçilmesinin sebebi olarak piyasadaki sahte para miktarını gösterirken, madeni paranın dünyada kopyası yapılabilecek en zor madeni para olduğu belirtti.

Sorun çıkabilir

Öte yandan, tıpkı Euro gibi gümüş ve altın renkte olacak yeni madeni paranın beraberinde bazı sorunlar doğuracağını ifade ediliyor. Yeni paranın gelişiyle otomat makineleri ve madeni para atarak çalışan benzeri cihazların değiştirilmek zorunda kalınacağını kaydeden yetkililer bunun firmalar için belirli mali yükleri olacağını kaydetti.

İngiltere’de son yayınlanan raporlara göre ülkede 45 milyon tane sahte madeni 1 pound bulunduğu ve bunun piyasadaki madeni para oranının yüzde 3’ünü oluşturduğunu belirtildi.

 

İHA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler