YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İngiltere'den Sudan'a yardım
İngiltere'den Sudan'a yardım
15 Aralık 2015 23:42
İngiltere'nin, Sudan'a iklim değişikliklerinin olumsuz etkileriyle mücadele için 15 milyon dolar yardımda bulunacağı bildirildi.

 

Sudan Haber Ajansı SUNA'nın haberine göre İngiltere'nin Hartum Büyükelçisi Michael Aron, Sudan'ın, Paris'te düzenlenen iklim zirvesinde, dünyadaki iklim değişiklikleriyle ve bunların olumsuz etkileriyle mücadele etmek için düzenlenen ve başarılı geçen toplantılara etkin bir şekilde katılarak çok önemli bir rol oynadığını belirtti.

Aron, "İngiltere, Sudan'a iklim değişikliklerinin etkileriyle mücadele için 15 milyon dolar bağışta bulunacak" ifadesini kullandı.

Sudan Çevre ve Şehircilik Bakanı Hasan Abdülkadir Hilal ise "İklim değişikliklerinin, kuraklık, çölleşme, hayvan çeşitliliğinin azalması ve bunların tarım ve hayvancılığa etkileriyle mücadele etmek için yapacağı bağıştan ötürü İngiltere'ye minnettar olduklarını" kaydetti.

30 Kasım'da başlayan ve 11 Aralık'ta sona eren zirveye 195 ülkeden 150'den fazla lider ve yaklaşık 10 bin yetkili iştirak etmişti. Zirvede, dünyadaki ortalama sıcaklık artışının yıllık 1,5-2 dereceyle sınırlandırılması, küresel ısınmaya neden olan gaz emisyonlarının düşürülmesi ve bunun olumsuz etkilerinin azaltılması için gereken tedbirlerin alınması üzerinde anlaşma sağlanmıştı.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler