YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İngiltere'den Mısır'a uyarı
İngiltere Başbakanı David Cameron'dan Mısır Yönetimine uyarı...
İngiltere'den Mısır'a uyarı
04 Şubat 2011 / 12:39 Güncelleme: 04 Şubat 2011 / 12:40

İngiltere Başbakanı David Cameron, Mısır yönetimini "haydutları kiralayarak protestoculara saldırtmaması" konusunda uyardı.

Mısır, Tunus ve Yemen'deki olayların yanında ortak para avronun istikrarını ve enerji politikasını tartışmak üzere toplanan AB zirvesine katılan Cameron yaptığı açıklamada, "Bugün Kahire sokaklarında protestocuları dövmeleri için kiralanan haydutların devlet destekli şiddetini görürsek, rejim İngiltere dahil olmak üzere gelişmeleri takip eden dünyanın gözündeki tüm kredisini kaybeder" dedi.

"Mısır'ın dönüşüm konusunda açık, saygın ve şeffaf bir yol bulunduğunu gösterecek adımlar atması konusunda net olacaklarını" belirten Cameron, bugüne dek atılan adımların halkın beklentisini karşılamadığını vurguladı.

Cameron, AB liderlerinden Mısır'da düzen içinde dönüşüme destek vermelerini istedi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Mısır güvenlik güçlerinden bugünkü gösterilerin serbest ve barışçıl geçmesini teminat altına almalarını talep etti.

AB Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, Mısır'da hükümet ve halkın birlikte ilerlemesinin büyük önem taşıdığını belirtti.

Hollanda Başbakanı Mark Rutte ise Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'e istifa çağrısında bulunulmasına karşı çıkarak bunun "küstahça ve keyfi olacağını" söyledi.

Avusturya Başbakanı Werner Faymann da Mübarek'i kastederek "birisinin istifa etmesi temennisinde bulunacağımızı sanmıyorum" dedi.

AB zirvesi taslak kararlarında, istifa çağrısı yapılmayan Mübarek'ten "acilen düzenli geçiş sürecini başlatması" isteniyor.

Zirve taslak kararlarında, AB'nin daha yakın ticari ve yatırım bağlarıyla Mısır'da demokratikleşme sürecini destekleyeceği taahhüt ediliyor.

11.31: GÖSTERİCİLER TAHRİR MEYDANINDA TOPLANMAYA BAŞLADI

Mısır'da Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek karşıtlarının bugün düzenleyeceği büyük protesto gösterisi öncesinde göstericiler başkent Kahire'deki Tahir Meydanında toplanmaya başladı.

Askerlerin, yiyecek ve su takviyesiyle meydana gelen göstericilerin kimliklerini kontrol ettiği ve üstlerini aradıkları belirtildi.

Göstericilere ve yabancı gazetecilere saldıran Mübarek yandaşlarının henüz ortalıkta görülmediği, meydanda gerilimden uzak bir atmosferin hakim olduğu bildirildi.11.05: Mısır’da yüzbinler, “Gidiş Cuma”sına hazırlanıyor

Mısır’da Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek aleyhine düzenlenen gösteriler, 11’inci gününe ulaştı. Mübarek’in hükümeti değiştirmesi ve Eylül’deki seçimlerde aday olmayacağını açıklamasından tatmin olmayan göstericiler, bugün “Gidiş Cuma’sı” olarak isimlendirdikleri büyük bir gösteriye hazırlanıyor.

Protestocular, yine 1 milyondan fazla kişiyi Kahire’nin Tahrir meydanında toplamayı hedefliyor. Mısır’da son iki gün içerisinde sokaklardaki şiddet olaylarının artması, Mübarek yanlıları ile muhalif göstericiler arasında çatışmaların yaşanması, Mübarek’e karşı uluslararası tepkilerin de yükselmesine sebep oldu. Amerikan yönetimi, Mısır’da yaşananlar için önemli bir toplantı gerçekleştirdi. Washington yönetiminin ve bazı Arap ülkelerinin, Mübarek’in yönetimi geçici bir hükümete devretmesi planını görüştüğü belirtiliyor. Amerikalı diplomatların ifadelerine göre Washington, aralarında Mübarek’in bir an önce istifa etmesinin de yer aldığı farklı senaryoları değerlendirdi. Ancak dün ABC kanalına konuşan Mübarek, ülkesinin hala kendisine ihtiyacı olduğunu ve çekilmeyi düşünmediğini açıklamıştı. Mübarek, “Eğer ben şimdi çekilirsem kaos olur. İnsanların benim için ne söylediği umurumda değil. Şu an, ben ülkem için endişeliyim” demişti.

Tahrir Meydanı’nda Cuma namazı sonrası planlanan gösteriler için sabahın erken saatlerinden itibaren toplanılmaya başlandı. Organizatörler, göstericileri Kahire’nin neresinden olursa olsun meydana, devlet televizyonu binasına ve parlamentoya yürümeye çağırıyorlar. Meydanda bulunan göstericiler ise Mübarek aleyhine sloganlar atmayı sürdürüyor. Birçok gösterici, Mübarek’in gitmesi için bugünün son gün olduğunu söylüyor. Muhalif gruplar, istifa etmesi için Mübarek’e, bu Cuma gününe kadar süre tanımışlardı. Muhalif gruplar, Mübarek istifa etmediği sürece yönetimle masaya da oturmayacakları konusunda ısrar ediyor. Muhammed El Baradey ve Müslüman Kardeşler’in de aralarında olduğu muhalif gruplar, Mübarek’in yerine ordundan başka birinin devlet başkanı olması yerine demokrasi istediklerini kaydediyorlar. (CİHAN)

10.54: MISIR SAVUNMA BAKANI TENTAVİ, KAHİRE'DEKİ TAHRİR MEYDANINDA

 Mısır Savunma Bakanı Mareşal Muhammed Hüseyin Tentavi'nin başkent Kahire'de gösterilerin ve çatışmaların meydana geldiği Tahrir Meydanını ziyaret ettiği bildirildi.

Mısır Savunma Bakanlığından bir kaynak, ''Mareşal Tentavi ile silahlı kuvvetlerin üst düzey liderleri şu an Tahrir Meydanında'' diye konuştu.

10.18: -AFET VE ACİL DURUM YÖNETİMİ BAŞKANLIĞI, 3 BİN 295 KİŞİYİ TÜRKİYE'YE GETİRDİ


Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD), Mısır'daki olaylar dolayısıyla 3 bin 295 kişiyi Türkiye'ye getirdiği bildirildi.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanı Mehmet Ersoy, yaptığı yazılı açıklamada, bugün saat 09.30 itibarıyla, 29 Ocaktan itibaren Mısır'a gönderilen 11 tarifeli uçakla bin 365, tahliye amaçlı görevlendirilen 9 uçakla da bin 930 olmak üzere toplam 3 bin 295 kişinin Türkiye'ye getirildiğini belirtti.

Ersoy ayrıca, THY'nin, bugün Mısır'a bir uçak seferi daha yapacağını ifade etti.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler