YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İngiltere'den Minsk mutabakatına vurgu
İngiltere'den Minsk mutabakatına vurgu
05 Mart 2015 23:27
İngiltere Dışişleri Bakanı Phillip Hammond, Minsk mutabakatının tam ve geniş kapsamlı olarak hayata geçirilmesinin, uzun vadeli barışın ve Rusya'ya yönelik yaptırımların kaldırılmasına güvence olabileceğini belirtti.

Devlet Başkanlığı Basın Bürosundan yapılan açıklamada, Hammond'ın, temaslarda bulunmak üzere geldiği Ukrayna'da, Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Başbakan Arseniy Yatsenyuk ve Dışişleri Bakanı Pavlo Klimkin ile görüştüğü bildirildi.

Açıklamada, Poroşenko'nun Ukrayna'nın kendi egemenliğini, bağımsızlığını ve toprak bütünlüğünü savunma yolundaki mücadelesini desteklemesinden dolayı İngiltere'ye teşekkür ederek, Ukrayna'nın mücadelesinin özgürlük, demokrasi, Avrupa değerleri ve ilkeleri için olduğunu söylediği kaydedildi.

Poroşenko ve Hammond'un görüşmede Minsk mutabakatında öngörülen sorumlulukların tüm taraflarca yerine getirilmesinin önemine dikkati çektikleri ifade edildi.

Hammond'ın, Ukrayna'nın kendi egemenliği, bağımsızlığı ve toprak bütünlüğünü savunması yolundaki mücadelesini kararlı bir şekilde desteklediklerini kaydederek, doğudaki gerginliğin tırmanması durumunda, Avrupa Birliği'nin, Rusya'ya yönelik yaptırımları daha da arttırma politikasını desteklemeye hazır olduklarını söylediği belirtildi.

Öte yandan İngiltere Dışişleri Bakanı Hammond, daha sonra Başbakan Arseniy Yatsenyuk ile bir araya geldi. Görüşmede Yatsenyuk, İngiltere hükümetinin ülkeye askeri uzmanlar gönderme kararını memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.

Hammond, Dışişleri Bakanı Pavlo Klimkin ile yaptığı görüşmenin ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu. 

Rusya'ya yönelik yaptırımların kaldırılması için Minsk mutabakatlarının tam olarak yerine getirilmesi gerektiğini belirten Hammond, "Ancak Minsk mutabakatının tam ve geniş kapsamlı olarak hayata geçirilmesi, uzun vadeli barışın ve (Rusya'ya yönelik) yaptırımların kaldırılmasına güvence olabilir" dedi.

İngiltere Dışişleri Bakanı Hammond, ülkesinin ABD ile Ukrayna'da barışın sağlanması ve doğudaki krizin çözümüne ilişkin Minsk mutabakatlarının hayata geçirilmesine yönelik çalışmalara devam ettiğini bildirerek Ukrayna'ya yapılacak yardım konusunda Avrupa Birliği'nin birlikte hareket etmesi konusunu da ele aldıklarını belirtti. 

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler