YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İngiltere'den Libya kararı
İngiltere'den Libya kararı
18 Nisan 2011 12:43
İngiltere, Libya'ya yönelik yardımlarını artırma kararı aldı.

İngiltere, bugün Birleşmiş Milletler'de yapacağı görüşmelerle Libya'ya yönelik yardımlarını artırmayı planlıyor.

Uluslararası Kalkınmadan Sorumlu Bakan Andrew Mitchell bugün New York'ta BM yetkilileriyle bir araya gelecek ve özellikle Libya'ya su, gıda ve ilaç yardımının nasıl artırılacağını ile Misrata'daki insani durumu görüşecek.

İngiltere Uluslararası Kalkınma Bakanlığı, özellikle Libya'nın batısındaki bazı yerlerdeki insani durumun kötü olduğunu ve uluslararası kurum ile ajansların bu bölgelere girişine izin verilmediğini bildiriyor. Bakanlık son olarak, "Devam eden şiddet ve insani yardımın ulaştırılamaması siviller için durumu daha da kötü hala getiriyor" açıklamasında bulundu.

Bakan Mitchell de Libya'ya yiyecek, su ve tıbbi malzeme ulaştırılıyor olmasının ve özellikle Misrata şehrine girebilmenin önemine işaret etti.

Bu arada, İngiltere Başbakanı David Cameron dün Sky haber kanalına yaptığı açıklamada, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin Libya'ya yönelik kararının içeriğinin, koalisyon güçlerinin sivillerin korunması için yapabileceklerini ve askeri harekatı sınırlandırdığını söyledi.

Cameron ayrıca, Libya'da yabancı kara güçlerinin konuşlandırılmayacağını ve Libya'nın işgal edilmeyeceğini yineledi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin geçen ay kabul ettiği 1973 sayılı karar, Libya'da saldırı tehdidi altındaki sivillerin korunması için "gerekli tüm önlemlerin alınabileceğini" belirtiyor. Ancak kararda yabancı gücün Libya topraklarında bulunamayacağı da vurgulanıyor.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler