YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İngiltere'den Libya açıklaması
İngiltere'den Libya açıklaması
14 Haziran 2011 09:57
İngiliz Kraliyet Donanması Komutanı Amiral Mark Stanhope, NATO müdahalesinin uzaması halinde, İngiltere'nin Libya'daki askeri öncelikleriyle ilgili önemli bir karar almak durumunda kalabileceğini söyledi...

Basın toplantısı düzenleyen Amiral Stanhope, NATO tarafından başlatılan operasyonun 6 aydan fazla sürmesi halinde önceliklerin yeniden düşünülmesi gerektiğini ifade ederken, ''İngiltere'nin operasyonel bir uçak gemisi olsaydı bu operasyon kısmen daha az masraflı ve daha çok etkin olurdu'' diye konuştu.

Savunma Bakanlığının bütçesinin azaltılması planı çerçevesinde, tek operasyonel uçak gemisi HMS Ark Royal ve Harrier savaş uçakları aralıkta nihai olarak üsse dönmüş ve İngiltere de önümüzdeki 10 yıl içinde savaş uçaklarını havalandıracak gemilerden yoksun kalmıştı.

İngiliz Amiral, Harrier'ların uçak gemilerine 20 dakikada konuşlandırılabilirken, Tornado ile Typhoon'ların İtalya'daki NATO üssünden 90 dakikada konuşlandırılabildiklerini vurguladığı açıklamasında, ''Libya'da bulunduğumuz gibi bir durum içinde daha ne kadar kalacağız. NATO'nun 90 gün uzatılan misyonundaki mevcut süreden sıkıntıda olmadığımız açık. Bu son tarihten sonra ise hükümetten öncelikleri hakkında önemli kararlar almasını istemek durumunda olabiliriz'' diye konuştu.

İngiltere NATO'nun BM himayesindeki askeri misyonunun baş aktörlerinde biri. 31 Mart'ta Libya'daki operasyonun dizginlerini ele alan NATO, 27 Haziran'da son bulması gereken Libya misyonunu 1 Haziran'daki bir kararla eylül sonuna kadar uzatmaya karar vermişti. (AA)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler