YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İngiltere'den İsrail'e sert tepki
İngiltere'den İsrail'e sert tepki
03 Aralık 2012 13:01
İngiltere, İsrail'in Filistin topraklarında yeni yasa dışı yerleşim yerleri inşa etme kararına tepki olarak, Tel Aviv Büyükelçisini çekmeyi ve ikili ticaret anlaşmalarını askıya almayı planlıyor.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı yetkililerinden edinilen bilgiye göre, İngiltere'nin İsrail hükümetine 3 bin yeni yerleşim yeri inşasının iki devletli çözümü tehdit ettiğini aktardığı bildirildi.

İngiltere'nin, İsrail'in kararını gözden geçirme çağrısında bulunduğu belirtilerek, "İsrail hükümeti kararında ısrarcı olursa, daha sert bir tepki vereceğimizi söyledik" denildi.

Sert tepkiler arasında İngiltere'nin Tel Aviv Büyükelçisini çekmesi ve ikili ticaret anlaşmalarını askıya alması bulunuyor. Ancak kaynaklar, bir İsrail gazetesinde yer alan ve İngiltere'nin Tel Aviv Büyükelçisini bugün çekeceği yönündeki haberin "spekülasyon" olduğunu ve Büyükelçiyi çekme yönünde henüz karar alınmadığını bildirdi.

İngiltere, Tel Aviv Büyükelçisini çekme yönünde karar verirse, bu iki ülke arasında ilk kez yaşanacak.

İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague önceki gün yaptığı açıklamada, İsrail'in Batı Şeria ve Doğu Kudüs'e yeni yasa dışı yerleşim yerleri inşa etme önerisiyle ilgili duyduğu endişeyi dile getirmişti.

Hague, İsrail'i yerleşim yerleri inşa kararından dönmeye çağırmış, "Uluslararası hukuka göre, İsrail'in yerleşim yerleri yasa dışıdır. İngiltere, İsrail hükümetini kararından dönmeye şiddetle çağırıyor. İki devletli çözüm penceresi kapanıyor. Taraflar ve uluslararası toplumdan müzakerelere dönülmesi konusunda çabalara ihtiyaç var, müzakereleri zorlaştıracak adımlara değil" demişti. aa

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler