YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İngiltere'den İran açıklaması
İngiltere'den İran açıklaması
03 Nisan 2015 00:39
İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond, "Kapsamlı bir anlaşmaya varılana ve bu anlaşma uygulanana kadar İran'a yönelik yaptırımlar yürürlükte kalacaktır" dedi.

Hammond, İran ile P5+1 ülkeleri arasında İsviçre'nin Lozan kentinde yapılan görüşmelerde uzlaşıya varılmasının ardından yaptığı açıklamada, İran'ın nükleer programıyla ilgili önemli parametreler üzerinde kapsamlı bir anlaşmaya vardıklarını belirterek, şöyle konuştu: 

"Bu anlaşma uranyum zenginleştirme kapasitesini, seviyesini ve stoğunu belirlenen bir süre boyunca kısıtlamayı kapsamaktadır. Araştırma ve geliştirme, üzerinde uzlaşılan sınırlar çerçevesinde yürütülecektir. İran ayrıca aktivitelerinin daha geniş bir gözetim altında tutulmasını kabul etmiştir. Bu parametreler çerçevesindeki kapsamlı bir anlaşma, programın barışçıl olduğuna dair güveni artıracaktır. Bunun karşılığında İran, ekonomik ve mali yaptırımlar konusunda önemli ölçüde rahatlığa kavuşacaktır."

Bir anlaşmaya varılmasının 18 ay önce düşünülemeyeceğini belirten Hammond, "Ancak daha yapılacak çok iş var. Herhangi bir anlaşmanın en ince detayı bile çok önemli olacaktır" dedi. Tüm taraflardan diplomatların ve teknik uzmanların Haziran ayı sonuna kadar detayları tamamlamak üzere çalışacağını kaydeden Hammond, "Kapsamlı bir anlaşmaya varılana ve anlaşma uygulanana kadar yaptırımlar yürürlükte kalacaktır" dedi. 

Hammond müzakerelerin zorlu geçtiğini vurgulayarak, "İran'la birçok başka konuda farklılıklarımız olmaya devam edecektir, özellikle de önemli bölgesel konularda. Ancak kapsamlı bir anlaşma, güven ve diyaloğu geliştirecek ve en önemlisi de bölgede nükleer silah yarışını engelleyecektir" ifadesini kullandı. 

 

AA

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler