YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İngiltere'den Irak'a ağır silah yardımı
İngiltere'den Irak'a ağır silah yardımı
09 Eylül 2014 19:28
İngiltere, Irak hükümetine ağır silah ve mühimmat içeren 1,6 milyon sterlinlik yardımda bulunacağını açıkladı.

İngiltere Savunma Bakanı Michael Fallon, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ni (IKBY) de kapsayacak yardımın, Irak hükümetinin talebi üzerine gönderileceğini ifade etti. Fallon, "İngiltere, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD)tarafından hedef alınan ve sıkıntı çeken insanların durumunun yatıştırılması, istikrarın yeniden ülkenin her yerinde tesis edilmesinin desteklenmesi, kapsayıcı, bağımsız ve demokratik Irak'ın IŞİD'i geriletmesi konularında Irak hükümetini desteklemekte kararlıdır" ifadelerini kullandı.

IŞİD'in bölge ve diğer ülkeler için de tehdit oluşturduğu belirteren Fallon, İngiltere'nin, sorunun çözümü için uluslararası toplumla birlikte çalışmak konusunda kararlı olduğunu da vurguladı.

İngiltere Savunma Bakanı, Kürt güçlerinin IŞİD'e kıyasla daha az ekipmana sahip olduğunu belirterek, "Onlara kendilerini savunmaları, vatandaşlarını korumalarıve IŞİD güçlerini geriletmeleri için yardım ediyoruz" ifadesini kullandı. Ekipmanın yarın Irak'a ulaşmasının beklendiğini ve ağır silahlar ile mühimmat içereceğini belirten Fallon, "Toplam miktarı yaklaşık 1,6 milyon sterlin, ek olarak da 475 bin sterlinlik ulaşım maliyeti olacak" dedi.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler