YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İngiltere'den "iki devletli çözüm" vurgusu
İngiltere'den "iki devletli çözüm" vurgusu
24 Mart 2015 11:48
İngiltere Başbakanı David Cameron, ülkesinin Ortadoğu sorununda iki devletli çözümün kalıcı barış için en iyi yol olduğuna inanmayı sürdüreceğini bildirdi.

Cameron dün akşam İsrailli mevkidaşı BinyaminNetanyahu ile telefonda görüşerek, Netanyahu'yu seçimleri kazanmasından ötürü kutladı.

Görüşmeye ilişkin İngiltere Başbakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Cameron'ın kurulacak yeni İsrail hükümetiyle çalışmayı dört gözle beklediğini dile getirdiği belirtildi.

Açıklamada, "Cameron, İsrail'in sıkı dostu olarak İngiltere'nin iki devletli çözümün kalıcı barış ve İsrail'in uzun süreli güvenliği ile refahı için en iyi yol olduğuna inanmayı sürdüreceğini yinelemiştir. İki Başbakan ayrıca İran'ın nükleer programıyla ilgili yürütülen müzakereleri görüşmüş ve İran'ın nükleer silahlara sahip olmasının önlenmesi konusunda mutabık kalmışlardır" denildi.

İngiltere Başbakan Yardımcısı Nick Clegg ise geçen hafta yaptığı açıklamada, İsrail Başbakanı Netanyahu'nun "bağımsız bir Filistin devletinin oluşturulmasına karşı çıkacağı" yönündeki sözlerinin çok endişe verici olduğunu belirterek, bu söylemin İngiliz hükümetinin Filistin'i tanımasını sağlayabileceğini söylemişti.

Clegg, "Netanyahu'nun, şimdiye kadar hiçbir İsrailli siyasetçinin yapmadığı, iki devletli çözüm olasılığını ihtimal dışı bırakması çok endişe vericidir" demişti.

İngiliz Parlamentosu'nda geçen yıl Ekim ayında Filistin'in devlet olarak tanınmasına ilişkin önerge, 12'ye karşı 274 oyla kabul edilmişti. İsrail'de geçen hafta yapılan erken genel seçimde Başbakan Netanyahu'nun Likud Partisi seçimlerde en fazla oyu almıştı.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler