YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İngiltere'den Güney Kıbrıs açıklaması
İngiltere'den Güney Kıbrıs açıklaması
10 Aralık 2015 15:17
İngiltere Dışişleri Bakanlığı, Rusya'nın Güney Kıbrıs'ta askeri tesis kurmasına yönelik görüşme haberleriyle ilgili, "Hangi ikili anlaşmalara imza koyacağı Güney Kıbrıs'ın kararıdır" açıklaması yaptı.

İngiltere, Rusya'nın Güney Kıbrıs'ta askeri tesis kurmasına yönelik iki taraf arasında görüşmeler yapıldığına ilişkin haberlerle ilgili, hangi ikili anlaşmalara imza koyacağının Güney Kıbrıs'ın kararı olduğu açıklamasında bulundu.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı, AA muhabirinin konuya ilişkin sorusu üzerine yaptığı açıklamada, İngiltere'nin, Güney Kıbrıs'ın Rusya ile tesislerin insani ve acil amaçlarla kullanımı konusunda yürüttüğü diyalogla ilgili Rum yönetimiyle görüştüğünü bildirdi. 

Açıklamada, Birleşik Krallık'ın Güney Kıbrıs'la bölgesel güvenlikle ilgili konularda yakından iletişim halinde bulunduğu, hangi ikili anlaşmalara imza koyacağının Güney Kıbrıs'ın kararı olduğunu belirtildi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç önceki gün düzenlediği basın toplantısında, "Garanti ve ittifak anlaşmalarına göre adada garantörler dışında bir üçüncü ülkenin askeri varlığının bulunması mümkün değil. Bununla birlikte, Güney Kıbrıs Rum yönetiminin bazı üçüncü ülkelerle yaptığı askeri anlaşmalar var ve bu askeri anlaşmalara ilişkin olarak bizim tutumumuzu, Rum tarafı da bu anlaşmalara imza atan ülkeler de Rus tarafı da gayet iyi biliyor" ifadesini kullanmıştı.

Güney Kıbrıs Rum yönetimi lideri Nikos Anastasiadis ise dün Yunan devlet televizyonu ERT'ye yaptığı açıklamada, Rus uçaklarının ihtiyaç anında adada ikmal yapabileceğini ve askeri üsleri kullanabileceğini söylemişti.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler