YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İngiltere'den Esed,PYD ve Rusya işbirliği itirafı
İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond: "Son haftalarda Suriye Kürt güçleri, Suriye rejimi ve Rus hava kuvvetleri arasındaki koordinasyona dair çok rahatsız edici kanıtlar gördük"
İngiltere'den Esed,PYD ve Rusya işbirliği itirafı
23 Şubat 2016 / 14:14 Güncelleme: 23 Şubat 2016 / 15:45

Hammond, İngiliz Parlamentosunun alt kanadı Avam Kamarasında milletvekillerinin gündemdeki konulara ilişkin sorularını yanıtladı. 

Türkiye'nin, İngiltere'de de terör örgütü kabul edilen PKK ile Suriyeli Kürt gruplar arasındaki bağlantılardan rahatsız olduğunu belirten Hammond, "Biz de son haftalarda Suriye Kürt güçleri, Suriye rejimi ve Rus Hava Kuvvetleri arasındaki koordinasyona dair çok rahatsız edici kanıtlar gördük. Bu da bizi Kürtlerin bütün bu olup bitenlerdeki rolü ile ilgili olarak kaygılandırıyor" diye konuştu.

Rusya'ya uygulanan yaptırımlar ile ilgili bir soruya da Hammond, "Şu anda Rusya'ya taviz veya geri adım sinyali göndermenin zamanı değil. Bay Putin'in anladığı tek dil kuvvet ve korkarım ki meydan okumadır. Suriye'de gördüğümüz ölçekte kabul edilmez davranışlar ortaya konulduğunda, ayağa kalkmamız ve sesimizi yükseltmemiz gerekir" yanıtını verdi.

Hammond, Suriye'de çözümün Rusya'nın tutumundan geçtiğini ifade ederek, 27 Şubat'ta devreye gireceği ilan edilen ateşkesin de "Rusya'nın iyi niyetine" bağlı olduğunu vurguladı. 

Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile 11 Şubat'ta uzun bir görüşme gerçekleştirdiğini anlatan Hammond, "Sorun şu ki Rusya'nın Suriye politikası Rus Dışişleri Bakanlığında değil, Kremlin'de Putin'in etrafındaki küçük kabalistik bir çevrede belirleniyor" şeklinde konuştu.

 

AA

 // Rasim DUMAN
Peki siz bu "iliskinin" neresindesiniz Mr. Hammond? ABD bu tezgahin tam ortasinda. ABD'nin, sizin "onayiniz" olmadan herhangi bir dis politika manevrasi yapamayacagini bilmedigimizi mi saniyorsunuz?! Bu sozleriniz ile, YENİ TURKİYE'nin idarecilerinin gozlerini baglayabileceginizi zannetmekle, sadece kendi "aptalliginizi" isbat ediyorsunuz....
23 Şubat 2016 18:42
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler