YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İngiltere'den Erdoğan'a destek
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Amerika'yı Müslümanlar'ın keşfettiğine dair açıklamasından sonra gündeme gelen Amerika'nın keşfi konusunda, İngiltere Eski Deniz Kuvvetleri Başkomutanı ve okyanus bilimci Gavin Menzies'ten Erdoğan'a destek geldi.
İngiltere'den Erdoğan'a destek
18 Kasım 2014 / 02:30 Güncelleme: 18 Kasım 2014 / 08:31

Amerika kıtasının Kristof Kolomb’dan 314 sene evvela Müslümanlar sebebi ile keşfedildiğine ait görüşler, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önceki gün konuya ait yaptığı açıklamalardan sonra yine gündeme geldi.

Erdoğan’ın, 1. Latin Amerika Ülkeleri Müslüman Dini Liderler Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, ’ Amerika kıtasının 1492’de Kolomb sebebi ile keşfedildiği iddia edilir. Oysa Kolomb’tan 314 sene evvela 1178’deMüslüman denizciler Amerika kıtasına ulaşmışlardır’ değerlendirmesinde bulunması, konunun tekrardan tartışmaya açılmasına sebep oldu.

Erdoğan, Kristof Kolomb’un hatıralarında da Küba kıyılarında dağın tepesinde bir caminin varlığından bahsedildiğini anımsatarak, ’Kübalı kardeşimle bunu konuşuruz. O dağın tepesine bir cami bugün de yakışır. Yeter ki böyle bir şeye müsaade etsinler. Kolomb daha Amerika kıtasını keşfetmeden İslam dini kıtada inkişaf etmiş, yayılmıştı’ ifadelerini kullanmıştı.

Erdoğan’ın konuya dair ifadeleri, daha evvela de kimi yabancı uzmanlar sebebi ile dile getirilmişti.

Eski Başkomutan Menzies’in tezi

Çin’de 15. yüzyılda Müslüman amiral Cıng Hı’nın, dev filolarla Batı’ya deniz seferleri yaptığı ve seçenek ticaret yollarını keşfettiği, hatta kimi tarihçilere oranla Amerika kıtasını Christoph Colomb’dan evvela keşfettiği öne sürülür. Bu iddiayı ortaya atanlardan Eski İngiltere Deniz Kuvvetleri Başkomutanı ve okyanus bilimci Gavin Menzies, ’1421, Çin’in Amerika’yı Keşfettiği Yıl’ isimli kitabında bu konuyu detaylı anlatıyor.

Menzies, Cıng Hı’nın Amerika’yı Colomb’tan evvela keşfettiğine dair tezini, Cıng Hı’nın filosu sebebi ile çizilen dünya haritasının üstündeki tarihin 1423 yılına denk geldiği bu şeklinde birkaç temel noktaya dayandırıyor.

Hayvan figürleri ve DNA benzerliği

Cıng Hı’nın filosu sebebi ile oluşmuş ’Ülkelere Özgü İşaretler’ isimli kitaptan da bahseden Menzies, değişik coğrafyalara has hayvan figürleri bulunduğunu ve bu çeşit figürlerin sırf Amerika’da bulunmasının, Cıng Hı’nın Amerika’ya gittiğini gösterdiğini savunuyor.

Menzies, bu figürlerin içerisinde Hindistan maymunu ve fili, Afrika zürafası ve Güney Amerika jaguarı bu şeklinde unsurların olduğuna dikkati çekiyor ve Avrupalıların Amerika kıtasına çıktıktan sonra kıtada Çin’e has çini, seramik taş ve oyma yapıtlar bulduklarını iddia ediyor. Menzies bununla beraber Güney Amerika ırklarına mensup insanlarla Çinliler içerisinde DNA benzerliği olduğunu savunuyor.

Bunun bu şeklinde çok sayıda hususu söz eden Menzies, Cıng Hı’nın 1421-1423 içerisinde yaptığı Batı deniz seferinde Colomb’dan evvela Amerika kıtasını keşfettiğini iddia ediyor.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler