YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İngiltere'den Bosna'ya güçlü destek
İngiltere'den Bosna'ya güçlü destek
24 Ekim 2012 14:13
İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, Bosna-Hersek'in sadece bir ve egemen bir devlet olarak AB üyesi olabileceğini belirterek, "Başka bir yol olduğunu düşünenler yanılıyorlar" dedi.

Hague, günübirlik ziyaret için geldiği Bosna-Hersek'te Bakanlar Konseyi Başkanı Vyekoslav Bevanda ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, iki yıl içerisinde ikinci kez Saraybosna'ya ziyaret ettiğini ifade ederek, bu ziyaretlerin ülkesinin istikarlı ve egemen bir devlet olarak Bosna-Hersek'e verdiği desteğin bir göstergesi olduğunu belirtti.

Ülkesinin, Bosna-Hersek'in geleceğinin NATO ve AB üyeliğinde olduğuna inandığını vurgulayan Hague, "Biz bu yolda Bosna-Hersek'e elimizden gelen tüm yardımı sunacağız. Ancak açıkça söylemek istiyorum ki, Bosna-Hersek sadece bir ve egemen olarak AB üyesi olabilir. Başka bir yol olduğunu düşünenler yanılıyorlar. Bosna-Hersek'i baltalayanlar bizim partnerimiz olamaz" diye konuştu.

William Hague, AB'nin ve NATO'nun kapılarının Bosna-Hersek'e açık olduğuna işaret ederek, "Ancak Bosna-Hersekli liderler bu kapılardan geçişin ne kadar hızlı olacağına karar verecek. Bosna-Hersek'in, sorumluluklarını yerine getirme adına komşularının arkasında kalma gibi bir tehlike de mevcut. Bu durum da en fazla Bosna-Hersek'in kendi vatandaşlarına zarar verecektir" dedi.

Bosna-Hersek Bakanlar Konseyi Başkanı Vyekoslav Bevanda ise Hague'nin Saraybosna'ya gerçekleştirdiği ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "Ciddileşmemiz adına bir uyarı aldık. Bizlerin, Bosna-Hersek'in iyiliği adına bir şey yapmamızı bekleyenlerin sabrı yavaş yavaş tükeniyor. Kısa bir zaman içerisinde bizden mevcut problemleri çözmemiz isteniyor" şeklinde konuştu. aa

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler