YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İngiltere'den AB'ye 'Titanik' benzetmesi
İngiltere'den AB'ye 'Titanik' benzetmesi
25 Mayıs 2016 23:05
İngiltere'de AB'den ayrılma tartışmaları devam ediyor. İngiltere'nin 2004'te Irak'taki birliklerinin komutanı olan General Tim Cross, AB projesini Titanik'e benzeterek "Hâlâ vaktimiz varken güverteyi terk etmeliyiz' çağrısı yaptı.

Independent gazetesi ülkenin en itibarlı general ve amirallerinin AB'den çıkışa destek verdiğini aktardı:

"Onlarca general ve amiral AB'yi 'anti demokratik ve yasadışı' olarak tanımladı ve bir dönem SAS komandolarının komutanlığını yapmış olan General Michael Rose 'AB, İngiltere'nin muahreebe kabiliyetinin ciddi biçimde altını oydu' dedi.

"Deniz Kuvvetleri'nin eski komutanı Amiral Richard Haeslip ise "AB'nin bizi 70 yıl boyunca savaşlardan koruduğu iddiası tamamen bir masal' yorumunu yaptı.

"Generallerin açıklamaları, Mali Araştırmalar Enstitüsü'nün yayınladığı AB'den ayrılma senaryosu raporunun hemen ardından geliyor. Raporda İngiltere'nin AB'den çıkması durumunda kemer sıkma politikalarının 2 yıl daha devam edeceği öngörülüyor.

"Aynı raporda AB'den çıkılırsa hükümetin 2019-2020 yıllarına kadar 20 ila 40 ilyar sterlin kemer sıkması gerekeceği ifade ediliyor."

'AB PROJESİ TİTANİK GİBİ'

Daily Telegraph gazetesindeyse 2004'te İngiltere'nin Irak birliklerinin komutanı olan General Tim Cross'un makalesi yer alıyor. Cross, AB projesini Titanik'e benzetiyor ve "Hâlâ vaktimiz varken güverteyi terk etmeliyiz' diyor:

"Referandum tartışmalarının en acı tarafı fazlasıyla dar görüşlü olması. Kimse kafasını kaldırıp 23 Haziran'dan sonrasını göremiyor mu? Kimse gelecek 10 yılda İngiltere'nin uluslararası alanda oynayacağı role dair fikir yürütemiyor mu? Uzun vadeli bir vizyona ihtiyacımız var.

"Ülkemizin tarihi bize küresel müttefikler ve küresel ticaret ortakları verdi. Ülkemizin geleceğini 28 hükümetin taleplerini ve görüşlerini aynı anda ele almaya çalışan bir yapıya teslim edemeyiz.

"Korkulara ve sindirme politikalarına boyun eğmeden AB'den çıkış yönünde oy kullanmalı ve 21. yüzyılın lider ülkelerinden birisi olmalıyız."

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler