YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İngiltere'de seçimlere damga vuran Türk!
İngiltere'de seçimlere damga vuran Türk!
11 Mayıs 2015 07:19
İngiltere’de yerel seçimlere Muhafazakar Parti adayı olarak giren Türk aday, 7 rakibini geride bırakarak St. Albans Belediye Başkanı oldu

Gümüşhane’nin Kelkit İlçesi’ne bağlı Ünlüpınar (Pekün) Beldesi’nde dünyaya gelen ve bir süre sonra ailesiyle Trabzon’a göç eden Mehmet Gaygusuz, 1972’de henüz 16 yaşındayken İngiltere’ye gitti.

Burada bulaşıkçılık ve garsonluk yapan Gaygusuz, yıllar sonra 25 bin 500 nüfuslu St. Albans kasabasına yerleşerek lokanta açtı. Daha sonra Maureen adlı İngiltere vatandaşıyla evlenerek çifte vatandaşlık hakkı elde etti.

2 çocuğu olan Gaygusuz, 2006’da St. Albans Belediyesi Meclis Üyeliği’ne seçildi ve 3 dönem bu görevi sürdürdü. İngiltere’de 7 Mayıs’taki genel seçimlerle birlikte ülkenin yüzde 80’inde yapılan yerel seçimlere Muhafazakar Parti adayı olarak giren Gaygusuz, 7 rakibini geride bırakarak St. Albans Belediye Başkanı oldu.

20 Mayıs’ta devir-teslim töreniyle başkanlık koltuğuna oturmaya hazırlanan Mehmet Gaygusuz, “Hiç Türk seçmenim yoktu. Tamamen İngiliz seçmenlerin oyuyla seçilmek gurur verici” dedi.
Hiç Türk seçmen olmayan kasabada İngilizlerin oylarıyla seçilen Gaygusuz’un yeni hedefi vekillik.

 

HABERTÜRK

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler