YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İngiltere'de genel seçime doğru
İngiltere'de genel seçime doğru
27 Ocak 2015 14:53
İngiltere'de genel seçime 100 gün kalırken, kamuoyu yoklamaları Muhafazakar Parti ile İşçi Partisi arasındaki yarışın başa baş geçeceğine işaret ediyor.

"Populus" adlı araştırma şirketinin yaptığı son ankete göre, muhalefetteki İşçi Partisi'ne destek yüzde 35, İngiltere Başbakanı David Cameron'ın lideri olduğu Muhafazakar Parti'ye destek yüzde 34, Avrupa Birliği ve göçmen karşıtı görüşleriyle bilinen Birleşik Krallık Bağımsızlık Partisi'ne (UKIP) destek yüzde 13, koalisyon hükümetinin küçük ortağı Liberal Demokrat Parti'ye destek yüzde 9, Yeşil Parti'ye destek ise yüzde 6 civarında seyrediyor.

Bir başka araştırma şirketi "Ashcroft", Muhafazakar Parti ile İşçi Partisi'ne desteği aynı oranda, yüzde 32 olarak gösterirken, "Survation" adlı kamuoyu araştırma şirketine göre ise Muhafazakar Parti bir puan farkla İşçi Partisi'nin önünde yer alıyor.

Mevcut anketler, genel seçimde ülkede herhangi bir siyasi partinin tek başına iktidar olamayacağına işaret ediyor. 2010 yılında yapılan genel seçimde 36 yıl aradan sonra oluşturulan koalisyon hükümetinin devam etme olasılığı yüksek görünüyor. Ancak, genel seçimden bu yana kamuoyu desteğini büyük oranda kaybeden Liberal Demokrat Parti'nin olası bir koalisyon hükümetinde yer alması mümkün gözükmüyor.

Bu arada, siyasi parti liderleri genel seçim yaklaştıkça kampanyalarına hız veriyor. Muhafazakar Parti lideri ve Başbakan Cameron, İngiliz basınına yaptığı açıklamada, partisinin tek başına iktidar olacağına inandığını ancak "zorlu bir mücadelenin" kendilerini beklediğini dile getirdi. Cameron, olası İşçi Partisi iktidarının ekonominin yeniden kırılgan olacağı anlamına geleceğini kaydetti.

Birleşik Krallık'ta genel seçim 7 Mayıs 2015 tarihinde yapılacak ve siyasi partiler 650 koltuklu İngiliz Parlamentosu'nun alt kanadı Avam Kamarası'na girmek için yarışacak.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler