YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İngiltere’de 10 binlerce kişi mülteciler için yürüdü
İngiltere’de 10 binlerce kişi mülteciler için yürüdü
13 Eylül 2015 11:08
İngiltere’nin başkenti Londra’da düzenlenen “Mültecilerle Dayanışma” yürüyüşüne on binlerce kişi katıldı.

Başbakan David Cameron’ın 2020 yılına dek İngiltere’ye Suriye ve Irak’tan toplam 20 bin mülteciyi kabul etme yönündeki planlarını yetersiz bulan on binler hükümete “20 bin yetmez daha fazla insana yardım etmeliyiz” çağrısı yaptı.

Londra sokaklarında pankartlarla yürüdükten sonra Parlamento meydanında bir araya gelen kitle mültecileri destekleyen muhalif siyasetçilerin konuşmalarını dinledi.

Meydanda konuşma yapan isimler arasında daha o sabah oyların %59.5’ini alarak İşçi Partisi genel başkanı seçilen ve zafer konuşmasında ilk işinin İngiltere’nin mültecilerle ilgili görüşlerini değiştirmek olacağını söyleyen Jeremy Corbyn de vardı.
 
Protesto gösterisi boyunca en sık kullanılan sloganlar “Cameron kendinden utan” ve “Açık ve net bir şekilde söylüyoruz mültecilere kapımız açık” olurken, göstericilerin taşıdığı pankartların çoğunda da Muhafazakar Parti’ye yönelik eleştiriler ve mültecilerin “çaresiz olmasalar” Avrupa’ya gelmek için hayatlarını riske atmayacaklarının altını çizen açıklamalar bulunuyordu.
 
Londra’daki Mültecilerle Dayanışma Mitingi Mülteci Konseyi, Uluslararası Af Örgütü, Suriye ile Dayanışma Hareketi ve Savaşı Dururma Koalisyonu gibi sivil toplum kuruluşlarının desteği ile gerçekleştirildi.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler