YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İngiltere yarın sandık başına gidiyor
İngiltere yarın sandık başına gidiyor
06 Mayıs 2015 23:54
Birleşik Krallık'ta seçmenler İngiliz Parlamentosu'ndaki 650 milletvekilini belirlemek için yarın sandık başına gidecek.

Ülke tarihindeki en belirsiz genel seçimin yaşanması ve hiçbir siyasi partinin tek başına iktidar olacak çoğunluğa ulaşmaması beklenirken, seçmenler yarın yerel saatle 07.00-22.00 arasında oy kullanacak.

60 bin seçmen

Seçim sistemi dar bölge ve çoğunluk esasına göre düzenlenmiş Birleşik Krallık'ta toplam 650 bölge ve her bölgede yaklaşık 60 bin seçmen bulunuyor.

Perşembe günleri sandık başına gidiliyor

Ülkede genel seçimin perşembe günü yapılması gerektiği yönünde bir yasa bulunmuyor, ancak geleneksel olarak ülkede perşembe günleri sandık başına gidiliyor. Bazı kaynaklar geçmişte fabrika işçilerinin haftalık yevmiyelerini cuma günleri aldıklarını, bunu alkol tüketerek kutlayan işçilerin "ayık" olmaları için genel seçimin perşembe günü yapıldığını yazıyor. Bazı kaynaklar ise geçmişte ülkede pazar yerlerinin perşembe günü kurulduğunu, dolayısıyla şehir merkezlerine alışveriş yapmaya giden halkın kolaylıkla oy kullanabildiğini belirtiyor.

Kurşun kalemle oy verme

Ülkede sandık başına gitmeden, posta yoluyla da oy kullanılabiliyor. Seçmenlerin yaklaşık yüzde 20'si sandık gününden önce oyunu postayla vermiş oluyor. Oy verirken, tükenmez kalem kullanma zorunluluğu bulunmuyor, seçmenler oylarını kurşun kalemle de kullanabiliyor.

Seçim senaryoları

8 Mayıs sabahı Birleşik Krallık'ta hiçbir siyasi partinin tek başına iktidar olacak 326 sayısına ulaşması beklenmiyor. Bu durumda koalisyon hükümeti, azınlık hükümeti ve "güven ve destek" hükümeti gibi seçenekler bulunuyor. Tüm bu seçeneklerde Liberal Demokrat Parti, İskoç Ulusal Partisi gibi partilerin iki büyük siyasi partiye verdiği destek hayati önem teşkil edecek. Londra Üniversitesi siyaset bilimi Profesörü Robert Hazell, AA'ya yaptığı açıklamada, İngiltere'de 20. yüzyılda 20 hükümet kurulduğunu, bunlardan beşinin koalisyon, beşinin ise azınlık hükümeti olduğunu söyledi. Hazell, "Bu hükümetlerin yalnızca yüzde 50'si 'geleneksel' tek partinin çoğunlukta olduğu hükümetti. Dolayısıyla ülkenin koalisyon ya da azınlık hükümetlerine alışık olmadığı, bu seçeneklerin olağandışı olduğu algısı doğru değil" dedi. Economist dergisi ya da Independent gibi gazeteler, ülkenin özellikle ekonomik istikrarı için mevcut durumdaki gibi Muhafazakar-Liberal Demokrat koalisyon hükümetinin devamını desteklediğini açıklıyor. 

Etiketler: ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler