YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İngiltere sandıkta “ekonomik istikrar” dedi
İngiltere sandıkta “ekonomik istikrar” dedi
08 Mayıs 2015 20:52
İngiltere’de seçmen iradesini ülkeyi kısa zamanda gelişmiş ekonomiler içerisinde en hızlı büyümeye ulaştıran Muhafazakar Parti’nin liderliğinin devam etmesinden yana kullandı.

İngiltere’de 2010 yılında bu yana Liberal Demokrat Parti ile kurduğu koalisyon hükümeti ile iktidarda olan Muhafazakar Parti, dün yapılan seçimlerde bu kez tek başına hükümet kurması için yeterli sayı olan 326 koltuk sayısına ulaştı.

Uzmanlara göre David Cameron’ın liderliğindeki Muhafazakar Parti’nin sandıktan çıkan başarısının altında ise beş yıldır sürdürülen istihdam artıcı ekonomi politikaları yatıyor.

Merkezi Londra'da bulunan Open Europe’un Kıdemli Politika Analisti Christopher Howard, AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

Howard, İngiltere ekonomisinin görece iyi bir büyüme kaydettiğini vurgulayarak, "Yeni istihdam yaratılması da olumlu bir etken. Muhafazakarlar seçim kampanyası boyunca muhalefetteki İşçi Partisi’nin iktidara gelmesi durumunda bu gelişmelerin tersine dönebileceğini savundu ve kazandı” değerlendirmesinde bulundu.

Seçmenin İşçi Partisi’nin İskoç Ulusal Partisi (SNP) ile olası bir koalisyonun önünün kesmek için Muhafazakar Parti’ye olan desteğini artırmış olabileceğine de dikkati çeken Howard, “Bu tür sol eğilimli bir koalisyonun politikalarının İngiltere’deki seçmenin vergileriyle ödenmek zorunda kalacağı düşüncesi oluştu” dedi.

Capital Economics’in İngiltere ekonomisti Vicky Redwood da 2010 yılında itibaren Muhafazakar Parti’nin ekonomi politikalarının seçmenin desteğini kazandığını söyledi.

Redwood, “İngiltere’de insanlar sürdürülen ekonomik politikaya, borçlanmanın azaltılması hedefine güveniyorlar. Son beş yıldır devam eden politikalar insanların gelirinin artmasına neden oldu. Piyasalar zorlu bir koalisyon kurulmasına gerek olmamasını da olumlu karşıladı” dedi.

Zaferin sırrı ekonomi politikalarında

Uzmanlara göre Muhafazakar Parti’nin İngiltere’deki genel seçimlerdeki başarısının altında 2010 yılında itibaren düzelmeye başlayan ekonomik veriler yatıyor.

İngiliz ekonomisi 2008 yılının 2. çeyreği ile 2009 yılının 3. çeyreği arasındaki dönemi resesyonda geçirdi. İngiltere’de 2008 yılının sonunda imalat üretimi yüzde 7 düşüş gösterdi. İngiltere’de 2011 yılına gelindiğinde toplam işsizlik oranı yüzde 8,1 ile (yaklaşık 2,57 milyon kişi) 1994’ten beri görülen en yüksek seviyeye yükselmişti.

2010 yılının başında çift dipli resesyon beklentisi olsa da ekonomik büyüme Muhafazakar Parti’nin temkinli politikaları ile artmaya başladı. 2013 yılının üçüncü çeyreğinde ise ekonomik büyüme yeniden kriz öncesi dönemdeki seviyesine ulaştı. İngiltere ekonomisi 2014 yılında ise büyümesini yüzde 2,8’e yükselterek 2007’den bu yana en güçlü büyümeyi kaydetti. Mevcut veriler ışığında Uluslararası Para Fonu (IMF) İngiltere ekonomisinin 2015 yılından yaklaşık yüzde 2,7 oranında büyümesini bekliyor.

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler