YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İngiltere hakkında şok iddia!
İskoç Sunday Mail gazetesinin iddiası: "İngiltere, bu yıl başına kadar Suriye'ye sinir gazının yapımında kullanılan kimyasal maddeler sattı"
İngiltere hakkında şok iddia!
01 Eylül 2013 / 15:00 Güncelleme: 01 Eylül 2013 / 15:13

İskoç Sunday Mail gazetesi, İngiltere'nin Suriye'ye bu yılın başına kadar sinir gazında bulunan kimyasal maddelerin satılmasına izin verdiğini iddia etti.

Gazete, İngiltere'nin sinir gazı yapımında kullanılan potasyum florid ve sodyum florid gibi maddelerin ihracat lisanslarını bir süre askıya almadığını yazdı.

Kimyasal madde ihracat lisanslarına Vince Cable'ın başında olduğu İş ve Yetenekler Bakanlığının izin verdiğine dikkati çekilen haberde, anlaşmaların geçen ocak ayına, Avrupa Birliği'nin Esed rejimine yönelik sert yaptırımlar alma kararına kadar askıya alınmadığı bildirildi.

Sunday Mail, İskoç parlamenterlerin de aralarında bulunduğu bazı milletvekillerinin İngiltere Başbakanı David Cameron'dan bu konuda açıklama beklediğini ve Suriye'de iç savaşın başladığı ve devam ettiği 10 ay boyunca neden kimyasal maddelerle ilgili ihracat anlaşmalarının askıya alınmadığı sorusunu yönelttiğini kaydetti.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler