YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İngiltere Blair'den hesap soracak
Tony Blair, 29 Ocak 2010 tarihinde Irak soruşturmasında yer alacak.
İngiltere Blair'den hesap soracak
18 Ocak 2010 / 17:12 Güncelleme: 18 Ocak 2010 / 17:21

Birleşik Krallık'ta devam eden Irak soruşturmasında, ülkenin eski Başbakanı Tony Blair 29 Ocak 2010 tarihinde yer alacak.

Halka açık olarak kasım ayından bu yana sürdürülen ve ülkenin Irak savaşı politikalarının masaya yatırıldığı soruşturmada Blair'e iki bölümde, altı saat boyunca ülkenin Irak politikası ve Irak savaşına gidilmesi kararına ilişkin sorular yöneltilecek.

Irak savaşı kararının kilit isimlerinden biri olarak kabul edilen ve 2003 yılındaki Irak savaşında ülkenin Başbakanı olan Blair, soruşturma çerçevesinde dinlenecek en üst düzey yetkili olacak.

Blair'den önce bu haftaki soruşturmada ise dönemin Savunma Bakanı Geogg Hoon ve yine dönemin Dışişleri Bakanı ve şu anki Adalet Bakanı Jack Straw'un dinlenmesi bekleniyor.

Bu arada Blair'i soruşturmada izlemek isteyenlerin yoğun ilgisinden dolayı alınan kura kararı bugün uygulanacak. Blair'in yer alacağı soruşturma günündeki 60 boş koltuk için bugün kura çekilecek.

Bu yıl boyunca sürmesi öngörülen Irak soruşturmasının sonunda kimse hakkında cezai işlem uygulanmayacak, ancak soruşturmayı yöneten Sir John Chilcot başkanlığındaki heyet bir rapor hazırlayacak. Bu raporun ise, ülkede yapılacak genel seçimlerden önce açıklanması öngörülmüyor. AA
 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler